Dora Hara, Skowronki

18 maja na szybach okien klatki schodowej Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowana zostanie instalacja tkanin jedwabnych pt. Skowronki.

Dora Hara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dora Hara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorką tego niezwykle ciekawego projektu jest Dora Hara, artystka z Warszawy.

Dora Hara ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu, gdzie specjalizowała się w zakresie malarstwa na tkaninie. W 2010 obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kieruje Pracownią Malarstwa i Rysunku w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. W latach 2012–2015 jest reprezentantem World Textile Art Organisation (USA).

W ramach gdyńskiego projektu olbrzymie szklane tafle klatki schodowej w Muzeum Miasta Gdyni pokryte zostaną malowanym jedwabiem, co pozwoli uzyskać efekt zbliżony do witrażu. Planowane przez Dorę Harę przedsięwzięcie nie jest jej pierwszym tego typu działaniem artystycznym. W 2010 artystka prezentowała instalacje na szybach Prefectural Culture Centre in Fukushima w Japonii, gdzie została zaproszona, jako gość specjalny na Biennale Współczesnej Sztuki Japońskiej.

Gdyńska instalacja jest jedną z wystaw towarzyszących 9 Międzynarodowemu Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni oraz 14 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Dora Hara, Skowronki
18 maja – 1 września 2013 r.
Muzeum Miasta Gdyni
Gdynia

Dodaj komentarz