• 2013-05-11

Bolesław Dymiński o Jastrzębskim Klubie Fotograficznym

Od 16 maja w Galerii Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju będzie można oglądać wystawę fotografii Bolesława Dymińskiego pt. Zofia, Jerzy i Inni.

Fot. Bolesław Dymiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bolesław Dymiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zofia i Jerzy Lubczyńscy w 1972 roku założyli Jastrzębski Klub Fotograficzny Niezależni i prowadzili go aż do śmierci: Jerzy jako Prezes, Zofia jako członek Rady Klubu (na różnych stanowiskach) i Dobry Duch Klubu. Dzięki nim w Jastrzębiu nazywanym sypialnią lub socjalistycznym robotniczym miastem, w mieście bez tradycji, bez ruchu fotograficznego, praktycznie bez bazy i nadbudowy, powstało znane w całym świecie środowisko fotograficzne, grupa ludzi zdobywających nagrody na liczących się konkursach, otrzymujących prestiżowe tytuły (choćby AFiAP, EFiAP, zdfp), uczestniczących, ale też i wykładających na przeróżnych sympozjach i innych imprezach.

Sami dawali przykład. Niezliczone nagrody i wyróżnienia na wszystkich kontynentach (bez Antarktydy tylko), wiele artykułów nie tylko w prasie fotograficznej, cenieni jako praktycy i teoretycy fotografii. Nie to jednak jest najważniejsze, ale to, że wychowali, zmobilizowali do pracy nad sobą, do ciągłej nauki, do fotograficznego obserwowania rzeczywistości, do wypracowania własnego stylu wypowiedzi, wielu młodych (czasem nie najmłodszych) ludzi.

Jeszcze coś – w latach 70/80 ich staraniem pojawiali się w Jastrzębiu ludzie kultury i sztuki: Zofia Rydet, Jerzy Krasicki i wielu innych. Jurorami ogólnopolskiej wystawy cyklicznej Spotkania z Fotografią byli Juliusz Garztecki, Czesław Odo Mostowski, Paweł Pierściński, Władysław Klimczak.

Bolesław Dymiński, Zofia, Jerzy i Inni
Wernisaż: 16 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 czerwca 2013 roku
Galeria Ciasna
ul. Katowicka 17
Jastrzębie-Zdrój

Dodaj komentarz