• 2013-05-10

Finaliści konkursu Neon dla Warszawy

Muzeum Neonów wraz z Mecenasem Muzeum RWE Polska S.A. ogłaszają finalistów konkursu Neon dla Warszawy i do 15 maja zapraszają do głosowania na najlepszą pracę.

Designlab: Magdalena Czapiewska, Karol Murlak – projekt Warszawskie Słoiki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Designlab: Magdalena Czapiewska, Karol Murlak – projekt Warszawskie Słoiki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znanych jest już pięć finałowych prac w konkursie Neon dla Warszawy wyłonionych w wyniku obrad jury. Kolejnym etapem konkursu zorganizowanego przez Neon Muzeum i RWE Polska jest otwarte głosowanie prowadzone poprzez aplikację w serwisie Facebook. Internauci mogą oddać swój głos na najlepszy projekt neonu do 15 maja. Laureat konkursu wygra 2 000 PLN, a jego praca zostanie zrealizowana i umiejscowiona w przestrzeni miejskiej Warszawy.

Do konkursu Neon dla Warszawy zgłoszonych zostało ponad 450 prac. Projekty nadsyłane były zarówno przez Warszawiaków, jak i mieszkańców innych części Polski. W finałowej piątce znaleźli się:

 • Designlab: Magdalena Czapiewska, Karol Murlak (projekt Warszawskie Słoiki)
 • Grupa projektowa LINIAPROSTA Krzysztof Lewandowski, Piotr Nowocień (projekt +48 22)
 • Paulina Karwowska (projekt Wirujący bączek)
 • Mariusz Lewczyk (projekt Miło Cię widzieć)
 • Paweł Żołyński (projekt Sieć powiązań)

Finałowa piątka prac została wyłoniona przez jury konkursowe, w którego skład weszli:

 • Ilona Karwińska – dyrektor Muzeum Neonów, przedstawiciel organizatora konkursu Fundacji Neon
 • Iwona Jarzębska – dyrektor komunikacji i marketingu RWE Polska, mecenasa Muzeum
 • profesor Paweł Nowak – prorektor d/s artystycznych, naukowych i współpracy zewnętrznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
 • Marcin Jasiński – pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. Prog. Rozwoju Kultury
 • Katarzyna Rzehak – dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
 • Michał Borowski – prezes zarządu Tacit Development Sp. z o.o., były naczelny architekt Warszawy
 • Agnieszka Kowalska – dziennikarka Gazety Wyborczej

Nadesłane prace są bardzo ciekawe i zróżnicowane. Uczestnicy konkursu wykazali się olbrzymią kreatywnością, wykorzystując często tradycyjne symbole Warszawy jak PKiN, Syrenka, mosty czy wieżowce. Bawili się też typografią używając słowa Warszawa. Staraliśmy się wybrać projekty nie zawsze oczywiste, które mają szansę stać się nowymi wizytówkami stolicy. Dlatego też zrezygnowaliśmy z wyboru prac, które wykorzystywały już istniejące symbole

– mówi Ilona Karwińska, dyrektor Muzeum.

Kolejnym etapem konkursu Neon dla Warszawy jest głosowanie internautów na najlepszy projekt neonu. Plebiscyt rozpoczął się 6 maja na profilu Neon Muzeum w serwisie Facebook. Aby wskazać najlepszą pracę, która ma szansę stać się neonowym symbolem Warszawy, wystarczy skorzystać ze specjalnej aplikacji dostępnej na stronie.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w głosowaniu na najlepszą pracę. Każda z nich jest oryginalna i warta uwagi. Autor koncepcji, która najbardziej spodoba się internautom, ma szanse zaistnieć jako twórca nowego współczesnego symbolu Warszawy. RWE sfiansuje wykonanie i instalację neonu we wskazanej przez m.st Warszawa przestrzeni.

– mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Komunikacji i Marketingu RWE Polska

Nadesłane prace konkursowe będzie można obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej, której otwarcie odbędzie się 18 maja w Neon Muzeum, podczas Nocy Muzeów.

Neon dla Warszawy, finał
Głosowanie: do 15 maja 2013 r.

Dodaj komentarz