• 2013-05-10

Magazyn Maj. Szykuj się na eksperyment

Na polski rynek prasowy wchodzi magazyn Maj. Będzie to jedyny numer magazynu, powstały w ramach Sekcji eksperymentalnej festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Redaktorem naczelnym magazynu Maj jest Karolina Sulej.

Magazyn „Maj”, premiera, warszawska Galeria Zachęta, fot. studioluma.pl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magazyn „Maj”, premiera, warszawska Galeria Zachęta, fot. studioluma.pl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja eksperymentalna to część programu, w ramach której organizatorzy festiwalu stawiają na stymulowanie świeżych wypowiedzi artystycznych i poszukiwanie nowych form ich prezentacji. Sekcja powiązana jest z motywem przewodnim tegorocznego Programu głównego Miesiąca Fotografii – modą. Do pracy nad projektem zaproszono specjalistów, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się zawodowo tym tematem. Rezultatem ich pracy jest 200-stronicowy magazyn Maj zawierający teksty, ilustracje, eseje wizualne oraz sesje zdjęciowe.

Maj ma zbadać, czym jest dzisiaj magazyn lajfstajlowy, złamać jego kanony, wpuścić odrobinę świeżego powietrza i fantazji w schematy i matryce, do których się przyzwyczailiśmy. Do pracy nad wspólnym magazynem zasiedli między innymi: Philip Niedenthal z Harper’s Bazaar, Mikołaj Komar z K MAG, Janusz Noniewicz z Katedry Mody warszawskiej ASP, krytyk mody Marcin Różyc, wice naczelna Przekroju Hanna Rydlewska, producentka, managerka i organizatorka pokazów Anna Żurawska oraz fotografka Zuza Krajewska. Nad całością czuwa Raphaëlle Stopin, dyrektor artystyczna Festiwalu Fotografii Mody w Hyères, która podjęła się roli doradczyni projektu.

Nakład magazynu Maj to 4 tys. egzemplarzy; format – niestandardowy. Autorem projektu jest jeden z najlepszych przedstawicieli polskiego dizajnu graficznego, Edgar Bąk. Nadzór nad obecnością fotografii w magazynie sprawuje Witek Orski. Zdjęcie na okładkę wykonał duet Synchrodogs z Ukrainy.

Magazyn Maj
Miesiąc Fotografii w Krakowie

Dodaj komentarz