• 2013-05-10

Mobilna wystawa Hydro Active City w Gdańsku

Od 31 maja w przestrzeni Gdańska będzie można oglądać wystawę pokonkursową Hydro Active City, wykorzystująca najnowsze narzędzia i technologie mobilne (tablety, smartfony, urządzenia wi-fi).

Maciej Wojnicki, „Massage in a bottle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Wojnicki, „Massage in a bottle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Woda jest elementem, który jednocześnie łączy i dzieli wszystkich partnerów projektu ART LINE, w ramach którego przeprowadzono konkurs. Motyw ten stał się naturalnym źródłem inspiracji do poszukiwania artystycznych prac hydroaktywnych, rozumianych jako inspirujące się wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym. Pierwiastek aktywny wymagał od artystów stworzenia prac, które angażują widza, a nie jedynie stawiają go w sytuacji biernego odbioru. Prace te w naturalny sposób wpiszą się w tkankę miejską i ożywią odcinek Gdańska, biegnący wzdłuż kanału rzeki Raduni, pomiędzy ulicami Heweliusza i Krosna.

Konkurs zorganizowany został przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach międzynarodowego projektu artystycznego ART LINE. Spośród 50 zgłoszeń konkursowych z Polski, Szwecji, Niemiec, Litwy, Rosji i Danii, międzynarodowe jury wybrało projekty, które zostaną zrealizowane i zaprezentowane na wystawie:

  • Little Ice Age, Olgi Warabidy & Mariusza Samóla (Polska)
  • Message in a bottle, Macieja Wojnickiego (Polska)
  • Water Memory, Piotra Wyrzykowskiego (Polska)
  • Post-Fishing Post, Justinasa Gaigalasa i Rytisa Urbanskasa (Litwa) – wyróżnienie

Wystawie pokonkursowej Hydo Active City towarzyszyć będzie Festiwal Form Digitalnych, prezentujący w przestrzeni publicznej interaktywne instalacje inspirowane wodą. Do udziału w tym wydarzeniu organizatorzy zaprosili trójmiejskich artystów, m.in. Iwonę Zając, Marcina Dymitera, Alinę Żemojdzin i Artura Trzcińskiego, Kamilę Chomicz, Honoratę Martin, Hertzshmertz i Ebola Ape, Jerzego Mazzolla i Fluidacje, C4030.

Prace prezentowane będą widzom w godzinach popołudniowych, a każdy dzień zakończy wieczorna niespodzianka artystyczna. Uczestnicy są zachęcani do przynoszenia własnych tabletów oraz smartfonów (przygotowane aplikacje działać będą w systemie Android). Dla widzów nie posiadających takich urządzeń, organizator zapewni sprzęt, umożliwiający udział w wystawie.

Wystawa pokonkursowa Hydro Active City
Wystawę można oglądać od 31 maja do 2 czerwca 2013 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz