Europejska Noc Muzeów z wystawą Cuda Niewidy

17 i 18 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu w ramach Europejskiej Nocy Muzeów odbędą się liczne warsztaty i pokazy towarzyszące wystawie pt. Cuda Niewidy.

Wystawa „Cuda Niewidy”, CSW Znaki Czasu w Toruniu, fot. Wojtek Olech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Cuda Niewidy”, CSW Znaki Czasu w Toruniu, fot. Wojtek Olech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piątek, 17 maja 2013 roku, LabSen

  • godz. 18.30-20.00 – Moda: pokaz i wystawa. Dyskusja z udziałem Kaat Debo (MoMU, Muzeum Mody w Antwerpii) i Heleny Hertov (FASHIONPLAY, Sztokholm)

Na polu sztuki nowoczesnej postać i rola kuratora zyskuje wyraźnie na znaczeniu począwszy od początku lat 90., tak więc kuratorowanie stało się nie tylko praktyką, ale i tematem rozważań natury teoretycznej. Od kiedy moda zaczęła podbijać przestrzenie sztuki i muzea pod koniec lat 90., bywając tam coraz częściej, wydaje się naturalnym i potrzebnym, aby poruszyć kwestię pokazywania i wystawiania artykułów mody w ramach ekspozycji, zwracając uwagę na podejście kuratorskie i zasady, które się przez ten czas rozwinęły. W ramach panelu Moda: pokaz i wystawa, CSW w Toruniu zakłada konfrontację różnych doświadczeń w wystawianiu mody w instytucjonalnym, ale także alternatywnym kontekście.

Sobota, 18 maja 2013 roku, LabSen

  • godz. 14.00-15.30 – CSW z Blikiem: Humanoidy, warsztaty rodzinne
  • godz. 17.30-18.15 – Prezentacja projektu Fashion and Despair (Moda i Rozpacz) Bogomira Doringera
  • godz. 18.30-20.00 – Dyskusja Poszerzając pole mody. Udział biorą: Stefan Siegel (założyciel NOT JUST A LABEL, Londyn) i Marcin Różyc (dziennikarz, autor książki Nowa moda polska)
  • godz. 19.30 – oprowadzanie po wystawie Gdy rozum śni
  • godz. 20.15-21.00 – KRJST: Justine de Moriamé (Champion) & Erika Schillebeeckx (Limal), Belgia, prezentacja duetu projektantek
  • godz. 21.00 – oprowadzanie po wystawie Cuda Niewidy

W ramach sesji wykładów i dyskusji zatytułowanych Poszerzając pole mody, CSW w Toruniu zaprezentuje młodych artystów / projektantów, którzy podchodzą do mody zarówno jako do dyskursu, jak i pola eksperymentów w sensie materialnym i konceptualnym. Temat nowych potencjalnych platform, które pokazują, jak również promują modę i kreatywność młodych projektantów, zostanie podjęty ze szczególna uwagą i zaprezentowany z dwóch bardzo różnych, ale łączących się ze sobą perspektyw. Pierwsza to perspektywa Stefana Siegela, założyciela Not Just a Label, platformy internetowej będącej zasobem informacji na temat ponad 11,5 tysiąca projektantów, łącznie z 88 krajów.

Europejska Noc Muzeów, Cuda Niewidy
Warsztaty i prezentacje zostaną poprowadzone 17 i 18 maja 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz