• 2013-05-09

Pamiętniki króla Stanisława Augusta

8 maja 2013 roku o godz. 17.30 rozpoczęła się  w Muzeum Łazienki Królewskie uroczysta premiera Pamiętników króla Stanisława Augusta.

Częścią wydarzenia było uroczyste odsłonięcie popiersia Stanisława Augusta w Promenadzie Królewskiej w okolicy Białego Domku oraz seminarium naukowe w Starej Pomarańczarni poświęcone współczesnym badaniom nad Pamiętnikami z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny historii oraz literatury.

Z okazji premiery pierwszej, polskiej, krytycznej edycji Pamiętników, o godz. 17.30 Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – Tadeusz Zielniewicz oraz prof. Andrzej Rottermund – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i Przewodniczącego Rady Muzeum Łazienki Królewski dokonali uroczystego odsłonięcia popiersia Stanisława Augusta. Część konferencyjna rozpoczęła się się o godz. 18.00 w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni. Wprowadzenie wygłosił prof. Marek Dębowski z Wydziału Polonistyki UJ, redaktor naukowy antologii.

Rękopis Pamiętników obejmujący osiem tomów i z rozkazu carskiego przechowywany w archiwach moskiewskich, przez ponad 100 lat okryty był tajemnicą. Po raz pierwszy Pamiętniki zaprezentowano rosyjskim naukowcom na początku XX w. Od tamtej pory wzbudzają zainteresowanie naukowców z całego świata. Polska edycja jest owocem prac wybitnych historyków i historyków literatury.

Pamiętniki Stanisława Augusta są ilustracją skomplikowanych losów ich autora. Mamy tu do czynienia z dziełem pod wielu względami unikatowym, już choćby dlatego, że niewiele jest w historii autentycznych wspomnień władców. Król zaczął pisać pamiętniki w roku 1771 pisał z przerwami, powracając do niego kilkakrotnie. Chciał w nich pokazać nie tyle swoje życie, co historię Polski, a na jej tle swoją historię i swoje racje. Były adresowane do potomności, ale nie tylko w Polsce, także w Europie, stąd wybór francuskiego na język opowieści. […] Zarazem jest to bardzo osobisty autoportret człowieka tamtej epoki, pełen intymnych refleksji, a jednocześnie portret polityka i władcy — jego wizji, nadziei, rozterek i klęsk. Postać, która wyłania się z Pamiętników, to w żadnym wypadku nie król Staś z Łazienek, to Stanisław August — intelektualista z wizją polityczną, którego pokonała rzeczywistość, polityk, który stara się udowodnić, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia.
– tak o najnowszej publikacji pisze w jej wstępie prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.

Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia
Seminarium naukowe w Muzeum Łazienki Królewskie i premiera książki
8 maja 2013 roku, godz. 17.30

Dodaj komentarz