Monika Patuszyńska – Bastards & Orphans

23 maja o godz. 18.00 w Galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy Moniki Patuszyńskiej pt. Bastards & Orphans. 

Monika Patuszyńska „Bastards & Orphans” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Patuszyńska „Bastards & Orphans” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to projekt, w którym spotykają się dwie historie – moja własna historia projektanta ceramiki oraz historia zmian i transformacji przetaczających się przez świat oraz światową ekonomię. Proces zamykania fabryk –obiektów niegdyś ważnych i prestiżowych – dotyczy całej Europy. Era fabryk mija bezpowrotnie. Bastards & Orphans jest zapisem tego przemijania.

– Monika Patuszyńska

Bastards & Orphans to projekt zajmujący się tym, co odrzucone – odpadami zarówno przemysłowymi, jak i kulturowymi. Ideą przewodnią jest badanie tego, co pozostało w sferze materialnej oraz intelektualnej po upadłych fabrykach porcelany. Obserwacja zachodzących tam procesów. Pytanie o miejsce sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie w zetknięciu ze światem zewnętrznym – o ich wartość, znaczenie i przyszłość.

Patuszyńska zbiera odrzucone, niepotrzebne już formy przemysłowe, które wraz z zamknięciem fabryk, do których należały – straciły sens swojego istnienia. Skupia się na charakterystycznych, dekoracyjnych elementach starych, tradycyjnych wzorów łącząc je w nowych obiektach i interpretując na nowo. Powstają hybrydy, krzyżówki odrzuconych i porzuconych form i wzorów. Formy gipsowe traktowane są przez artystkę jako nośnik historii i tożsamości nieczynnych fabryk. Praca w postindustrialnej przestrzeni jest częścią szerszego projektu, dążącego do przywrócenia dawnego/właściwego znaczenia opuszczonym miejscom i niechcianym przedmiotom.

Na całość projektu złożą się: Operacja Książ, Operacja Spode (Stoke on Trent, Wielka Brytania), Operacja Royal Boch (Belgia), Operacja Giesche (Porcelana Śląska, Katowice) oraz Operacja Wałbrzych (Fabryka Porcelany Wałbrzych). W Galerii Szkła i Ceramiki zaprezentowane zostaną prace oraz dokumentacja z Operacji Książ.

Monika Patuszyńska – rocznik 1973, mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawia głównie poza granicami Polski. W 1999 roku ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie, od pięciu lat prowadzi również Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej odbywające się w dolnośląskich fabrykach porcelany. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzeów na całym świecie – w Chinach, Japonii, Korei, na Tajwanie i we Włoszech, prezentowane były na ponad 80 wystawach, w tym 7 indywidualnych.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Prix de la Ville de Vallauris, XXIIčme Biennale Internationale de Vallauris, Francja (2012)
  • Honorable Mention Award, 1st China Kaolin Grand Prix, Jingdezhen, Chiny (2011)
  • Honorable Mention, 9th International Ceramics Competition Mino, Japonia (2010)
  • Premio Per Il Design, V° Simposio della Ceramica Contemporanea, Bassano Del Grappa, Włochy (2009)
  • Finalist Prize, Taiwan Ceramics Biennale, Tajwan (2008)
  • Młoda Polska – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008)
  • Forma 2000, Międzynarodowe Targi Poznańskie DOMEXPO, Poznań (2000)
  • Judges’ Special Award, 3rd Mashiko International Pottery Contest, Japonia (2000)

Kurator: Agnieszka Kurgan

Monika Patuszyńska, Bastards & Orphans
23 maja – 20 czerwca 2013 r.
Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław, Pl. Kościuszki 9/10
Wrocław

Dodaj komentarz