Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster

Od 22 do 24 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu potrwa Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster.

Plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

4. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster to konfrontacja nowoczesnej i poszukującej typografii z plakatem, który jest niepokorny i wymyka się tradycyjnym schematom projektowym. Tegoroczna edycja zakłada konfrontację polskiej i włoskiej grafiki projektowej – gośćmi festiwalu będą znakomici artyści obu scen.

Typografia w plakacie to surowe akcenty kolorystyczne – ekspresja podziałów kompozycyjnych plakatu doskonale równoważy zawarty w nim rytm liter, słów i zdań. Układy typograficzne występujące w identyfikacji wizualnej, projektach książek, katalogów dynamicznie współbrzmią z różnorodną, wielowymiarową warstwą graficzną.

Festiwal Plaster z jednej strony pokazuje niezależne, ścierające się byty graficzne, z drugiej zaś wskazuje na nieuchronną symbiozę między nimi. Grafika projektowa to organizm posiłkujący się środowiskiem, w którym żyje – organizm niesamowystarczalny, ale też na pewno nie pasożytujący.

Wydarzenia polityczne, rewolucja technologiczna, przemiany społeczne i kulturowe; wszystko filtrowane jest przez dizajn i znajduje swoje odniesienie w nowych, użytkowych trendach projektowych. Nie da się przewidzieć jaki kształt przybierze projektowanie graficzne w przyszłości. Nie wiadomo, czy podąży za ogarniającym nas ze wszystkich stron eklektyzmem, czy stanie w opozycji i będzie hołdował czystej, poszukującej formie.

Plaster jest ważnym, branżowym głosem w tych rozważaniach, który nie tylko podkreśla jak istotnym elementem rzeczywistości jest grafika użytkowa, ale również analizuje kierunki jej rozwoju.

Ważnymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą zagraniczni dziennikarze zajmujący się grafiką projektową, reprezentujący francuski magazyn Etapes i niemiecki Novum. Ich wizyta studyjna związana będzie ze zbieraniem materiałów do projektu związanego ze współczesnym polskim dizajnem

Kurator festiwalu: Krzysztof Białowicz

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster
22-24 maja 2013 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz