Sztuka dla Ludzi, czyli Kultura dojrzałości w Legnicy

Od przeszło pół roku, w Legnicy, dwa razy w tygodniu spotykają się sześćdziedziesięcioletni uczestnicy działań kreatywnych, pt. Kultura dojrzałości. Seniorzy mają za sobą warsztaty z ceramiki, fotografii, projektowania codziennych przedmiotów (domowego designu), filcowania, grafiki i malarstwa sztalugowego.

Działania kreatywne pt. „Kultura dojrzałości”, Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Działania kreatywne pt. „Kultura dojrzałości”, Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszyscy uczestnicy mogą pochwalić się własnymi wyrobami. Samodzielnie wykonali ceramiczne figurki, misy, graficzne nadruki na torbach, obrazy, filcowe torebki, kolczyki i korale, maskotki i lalki z tkaniny, karmniki dla ptaków, domki dla lalek czy abażury. Młodzi duchem uczniowie są nie tylko zdolniejsi, ale również bardziej pewni siebie i otwarci. Bez obaw sięgają po nowe techniki i wyzwania. Chętnie eksperymentują, a jeszcze chętniej obdarowują bliskich własnoręcznymi wyrobami. Na spotkaniach wymieniają się wskazówkami technicznymi, a na zajęciach międzypokoleniowych ochoczo uczą znajomych i wnuki jak ozdobić porcelanę za pomocą specjalnej kalkomanii.

Zajęcia bardziej przypominają profesjonalne warsztaty artystyczne niż powszechnie serwowane seniorom zajęcia z pracy i techniki. Tu mają oni okazję stworzyć unikatowe formy ceramiczne, stworzyć galanterię i biżuterię, spróbować sił w grafice warsztatowej, malarstwie i kolażu oraz w domowym dizjanie. Pod wieloma względami projekt ten jest w Legnicy nowatorski – uzupełnia i wzbogaca ofertę kilku działających w mieście Uniwersytetów III Wieku i jest niesztampową alternatywą. Jako jedyny edukuje z zakresu oferowanych sztuk plastycznych oraz koncentruje się w takim stopniu na praktyce artystycznej i czynnościach manualnych, tak istotnych dla utrzymania sprawności rąk starszych ludzi.

Pierwsze praktyczne spotkanie z każdym nowym rodzajem twórczości poprzedza teoretyczny wstęp przybliżający wiedzę na jej temat, wyjaśniający różne techniki, itp. Potem następują bloki praktyczne z poszczególnych dziedzin. W sumie zaplanowano 40 zajęć warsztatowych, z czego jedna czwarta w obecności zaproszonych osób z rodziny i otoczenia seniorów.

Kultura dojrzałości
Galeria Sztuki w Legnicy

 

Dodaj komentarz