• 2013-05-09

Julia Curyło w poszukiwaniu boskiej cząstki

Od 4 maja w Galerii BWA w Bydgoszczy można oglądać wystawę prac Julii Curyło pt. Boska cząstka. 8-14 TeV.

Julia Curyło, „LHC” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Curyło, „LHC” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seria prac Julii Curyło poświęcona jest LHC – Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów, maszynie zbudowanej w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Artystka poprzez serię wielkoformatowych płócien przejawia głęboko humanistyczne podejście do zagadnień naukowych. Dostrzega w nich nie tylko naukowy racjonalizm, lecz przede wszystkim towarzyszącą człowiekowi od zawsze pierwotną ciekawość i chęć wytłumaczenia otaczających go zjawisk. Pozostaje przy tym wierna symbolicznemu realizmowi, wierząc w siłę i wielką zmysłowość malarstwa.

Seria prac poświęcona jest LHC – Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. Płótna powstawały przez kilkanaście miesięcy poprzedzonych wizytą Curyło w Genewie, gdzie trwają prace nad prawdopodobnie największym eksperymentem w dziejach świata. W Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) została zbudowana największa maszyna na ziemi – Wielki Zderzacz Hadronów, LHC (ang. Large Hadron Collider), akcelerator, czyli konstrukcja przyspieszająca cząstki materii. Od 2008 roku LHC zderza dwie przeciwbieżne wiązki protonów.

W zeszłym roku naukowcy z CERN odkryli dzięki zderzeniom tak zwany bozon Higgsa, oznaczony symbolem Ho. Ta cząstka elementarna miała istnieć przez około dziesięć milisekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. Z tego powodu przez niektórych nazywana jest boską cząstką. To dzięki niej inne elementarne składniki materii miałyby uzyskać masę. Naukowcy z CERN uznają, że cząstki Higgsa spełniają kluczową rolę we Wszechświecie. Ich odkrycie może dać odpowiedź na od wieków zadawane sobie przez ludzkość pytanie: jak powstał świat? Obecnie zderzacz jest wyłączony i trwają prace nad tym, aby moc zderzania cząstek wzrosła od 8 do 14 TeV.

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Leona Tarasewicza. Jest autorką obrazów, głównie wielkoformatowych płócien wykonanych techniką olejną, oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej. W styczniu 2010 roku Curyło wygrała konkurs A19 organizowany przez galerię Pociąg do Sztuki. Jej praca Baranki Boże ozdobiła przestrzeń nad peronem stacji Metro Marymont przynosząc artystce rozgłos. W listopadzie tego samego roku otrzymała Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy podczas PROMOCJI 2010 w Galerii Sztuki w Legnicy. W maju 2011 roku została nominowana do prestiżowej nagrody im. Gepperta. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne Julii Curyło odbyły się w Toruniu, Legnicy, w Krakowie i w Warszawie.

Julia Curyło, Boska cząstka. 8-14 TeV
Wernisaż: 4 maja 2013 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 2 czerwca 2013 roku
Galeria BWA Bydgoszcz
ul. Gdańska 20
Bydgoszcz

Dodaj komentarz