• 2013-05-09

Imagine w trasie z projektem Polska Swiatłoczuła

Andrzej Jakimowski – reżyser, Tomasz Gąssowski – autor muzyki oraz film Imagine – tak wygląda najbliższa trasa Polski Światłoczułej, która 10 maja rusza w Polskę, by w miejscowościach, w których kina brakuje, zorganizować projekcję oraz spotkanie z twórcami filmu.

Kadr z filmu „Imagine” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Imagine” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Imagine opowiada o Ianie (Edward Hogg), który przyjeżdża do lizbońskiej kliniki dla niewidomych, umieszczonej w klasztorze na wzgórzu, gdzie poznaje wycofaną dziewczynę – Evę (Alexandra Maria Lara). Ian jest przewodnikiem po niewidzialnym świecie, uczy niewidomych poruszać się po nim, używając alternatywnej metody echolokacji. Jednocześnie jest naszym przewodnikiem, poprzez którego sam reżyser oprowadza nas po świecie tylko pozornie niewidocznym.

Tomasz Gąssowski stworzył zaś ciepłą, zmysłową oprawę muzyczną, która jednak nie przytłacza – słodka z umiarem. Całość z obrazem tworzy film, który łączy w sobie poetycką, ulotną impresję z konkretem rzeczywistości, która absorbuje i wciąga.

Film zdobył główna nagrodę na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej. Zmruż oczy oraz Sztuczki – poprzednie filmy Andrzeja Jakimowskiego uzyskały po kilkanaście nagród na festiwalach światowych. Teraz Imagine wraz z twórcami zawita do miejscowości, w których brakuje kina, a tamtejsza publiczność będzie miała okazję nie tylko obejrzeć film i porozmawiać o nim z autorami, ale także poczuć atmosferę festiwalu, który do nich przyjedzie.

Uczestniczyć w spotkaniach z twórcami, można także dzięki transmisji na żywo oraz czatu przez, który można zadać pytanie po projekcji filmu na stronie polskaswiatloczula.pl.

Szczegółowa trasa:

Projekcje Imagine i spotkania z Tomaszem Gąssowskim – autorem muzyki:

  • 10 maja, godz. 18.30 – Tuchola
    11 maja, godz. 18.00 – Miastko (Centrum Informacji Turystycznej)
    12 maja, godz. 10.00 – Darżewo (Ośrodek Terapii Uzależnień)
    12 maja, godz. 18.00 – Świdnin (Zamek w Świdninie)

Projekcje Imagine i spotkania z Andrzejem Jakimowskim – reżyserem:

  • 13 maja, godz. 18.00 – Żnin (ZSS nr 3)
    14 maja, godz. 18.00 – Inowłódz (OSP)

Polska Światłoczuła – trasa z filmem Imagine
10-14 maja 2013 r.
Tuchola, Miastko, Darżewo, Świdnin, Żnin, Inowłódz

Dodaj komentarz