• 2013-05-09

Edward Dwurnik z cyklem Błękitne w Warszawie

Od 10 maja w Galerii Stalowa na warszawskiej Pradze będzie można oglądać wystawę pt. Edward Dwurnik nad morzem. Zaprezentowane zostaną obrazy z jednego z najmniej znanych cykli Dwurnika pt. Błękitne z początku lat 90. To pierwszy pokaz tej serii w Warszawie.

Edward Dwurnik, obraz nr 102, 1993 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, obraz nr 102, 1993 (źródło: materiały prasowe organizatora)

To przykład nietypowy, z pewnością zaskakujący dla odbiorców przyzwyczajonych do Dwurnikowych miasteczek i interwencyjnych Sportowców. W tym cyklu artysta zdaje się odpoczywać od polskiego piekła, od zaangażowania w sprawy społeczne, polityczne i obyczajowe. Tym razem kontempluje morze: przedstawia fale spokojne i bardziej wzburzone, błękitne lub zielonkawe. Przygląda się refleksom słońca na wodzie, morskiej pianie i powtarzającym się modułom wiecznego ruchu mas wody. Takiego Dwurnika mniej znamy.

Edward Dwurnik to uczestnik documenta, biennale w Paryżu i Sao Paulo oraz dziesiątek ważnych wystaw międzynarodowych, człowiek sukcesu artystycznego i komercyjnego, równie dobrze czujący się w Kassel, Londynie i Nowym Jorku, jak w prowincjonalnym polskim miasteczku. Do tego wciąż zabierający głos w najprzeróżniejszych kwestiach w poważnej prasie i bulwarówkach, wciąż bulwersujący swoimi obrazami i poglądami, zaskakujący i obrażający, zarówno artystów, pisarzy, jak i polityków.

Niezrównany, dzięki swemu talentowi i kunsztowi malarskiemu, ale i właściwie bezkarny, nieuznający żadnych tabu, ani świętych krów, jako uznany kronikarz i baczny obserwator naszej rzeczywistości, tworzy fresk, na którym możemy odnaleźć wszystkie polskie zalety i wady (tych jest najwięcej). W pewnym sensie malarskie sumienie Polski od pięciu dekad. Doskonale przy tym przyjmowany przez odbiorców.

Edward Dwurnik nad morzem
Wernisaż: 10 maja 2013 roku, godz. 18.00
Galeria Stalowa
ul. Stalowa 26
Warszawa

Dodaj komentarz