• 2013-05-09

Andrzej Titkow, Album rodzinny

9 maja o godz. 18.00 w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie odbędzie się premiera dokumentu pt. Album rodzinny w reżyserii Andrzeja Titkowa.

Andrzej Titkow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Titkow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Titkow – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych oraz fabularnych, reżyser teatralny, poeta, wykładowca. Wydał m.in. tomy Wstęp do nie napisanego poematu, Zapisy, zaklęcia. W 1974 r.otrzymał nagrodę na Warszawskiej Jesieni Poezji. W 1972 r. uzyskał dyplom Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. W latach 1972–1981 współpracował z Telewizją Polską. Od 1977 r. członek Zespołu Filmowego Perspektywa. W latach 1998-1999 wykładał w Instytucie Kultury Polskiej UW, od 1999 r. prowadzi zajęcia z historii filmu oraz zagadnień formy filmowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od 2004 r. też w Warszawskiej Szkole Filmowej. W latach 2004–2006 zastępca kierownika Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Laureat m.in.: Złotej Taśmy Stowarzyszenia Filmowców Polskich za film Piękny dwudziestoletni (1987), Nagrody Kulturalnej Solidarności za film Przechodzień (1985).

Autor o filmie:

Ten film opowiada skomplikowaną, pełną wewnętrznego napięcia, historię dwóch zasymilowanych rodzin żydowskich z Lublina, Arnsztajnów i Meyersonów. Rodzin wielce zasłużonych, zaangażowanych w działalność niepodległościową, społeczną, naukową i artystyczną.

Mój Prapradziadek, Bernard Meyerson (1837-1924), był zamożnym kupcem,dyrektorem Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublina. Jego żona, moja Praprababka,Malwina, z domu Horowicz (1839-1927), pisała po polsku powieści. Meyersonowie mieli troje dzieci, córki Franciszkę i Henriettę oraz syna Emila. Emil wyjechał do Paryża i tam został cenionym naukowcem. Towarzyszyła mu starsza siostra, Henrietta. Młodsza, Franciszka, moja Prababka (1865-1942), poślubiła w roku 1885 Marka Arnsztajna (1855-1930). Ojciec panny młodej ofiarował nowożeńcom dom przy ulicy Złotej 2 w Lublinie. W tym domu żyli i pracowali, prowadzili bujne życie konspiracyjne, towarzyskie, zawodowe i artystyczne. Franciszka była poetką, działaczką niepodległościową i społeczną. Marek Arnsztajn był cenionym lekarzem, filantropem i wielkim społecznikiem.

Mieli dwoje dzieci, córkę Stefanię i syna, Jana. Mój Dziadek, Jan Arnsztajn (1897-1934), był członkiem tajnego harcerstwa, Polskiej Organizacji Wojskowej, legionistą. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został odznaczony wieloma orderami za odwagę na polu bitwy. Ukończył studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tam poznał swą przyszłą żonę Janinę (z domu Kon) (1898-1924), moją Babcię. Z tego związku przyszła na świat ich jedyna córka, a moja Matka, Janina Titkow (1923-2010). Janina, jeszcze jako studentka, zacięła się w palec podczas sekcji zwłok i doznała zakażenia. Szybko potem umarła, osierocając kilkumiesięczną córkę. Kilka lat potem, Jan Arnsztajn ożenił się powtórnie z początkującą aktorką Janiną Makarczyk (1905-1934) i zamieszkał z nią na drugim piętrze rodzinnej kamienicy. Marek Arnsztajn umarł w roku 1930. W ostatniej drodze żegnał go wielotysięczny tłum. Byli przedstawiciele wszystkich wyznań, chrześcijanie, żydzi, ewangelicy, unici i prawosławni.

Zaledwie cztery lata później, w wieku 37 lat zmarł na gruźlicę, Jan Arnsztajn. Kilka miesięcy potem, na jego grobie, zastrzeliła się jego druga żona. Sędziwa poetka, po śmierci męża i syna, przeniosła się do Warszawy, do swojej córki Stefanii Mieczysławskiej i, wraz z nią, w roku 1940 poszła do warszawskiego Getta. Franciszka Arnsztajnowa znała biegle kilka języków europejskich, ale myślała i pisała tylko po polsku. Była nierozerwalnie związana z polską historią i tradycją. W pewnym sensie odrzuciła swoje Żydostwo. I teraz, w godzinie próby, postanowiła być ze swoim narodem,znowu poczuła się Żydówką. Nie wiem dlaczego trafiła do Getta. Na temat jej śmierci istnieją tylko domniemania, hipotezy, legendy.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Premiera filmu Album rodzinny
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
Zdjęcia: Mariusz Maciej Kaźmierski
Muzyka: Piotr Moss
9 maja 2013 r., godz. 18.00
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
Lublin

Dodaj komentarz