• 2013-05-08

Koncert instrumentalnej awangardy muzycznej Sisters

Duet Raphaela Rogińskiego i Marcina Lenarczyka Sisters 19 maja zagra w warszawskim klubie Pardon, To Tu.

„The Mono", okładka (źródło: mat. prasowe)

„The Mono", okładka (źródło: mat. prasowe)

Na koncercie w Warszawie muzycy zaprezentują materiał ze swojego wspólnego albumu The Mono. 

Płyta Sisters The Mono to fantastyczny przykład jak żywy instrument może korespondować z elektroniką, która nie jest spychana na dalszy plan, nie pozostaje w sferach przeszkadzajek, dodatków, zapychaczy, jest równie piękna, dzieje się tak samo, jest tak samo dynamiczna, żywa i organiczna co gitara Raphaela. Cała płyta tworzy niepowtarzalny klimat – niekiedy niepokojący, czasem nostalgiczny, surrealistyczny – wciąga i zostaje w pamięci na długo, inspiruje. To wzór jak może brzmieć muzyka bez zbędnych dodatków, efekciarskich sztuczek i zabiegów na etapie produkcji i jak ważne w tym przypadku są umiejętności i wypracowany styl, charakter gry, własny warsztat i instrument wykorzystany do maksimum możliwości.

Przemek Etamski, dziennikarz muzyczny

Marcin Lenarczyk – turntablista, realizator i montażysta dźwięku. Jako DJ Lenar promował nowe techniki grania na gramofonach i płynnie poruszał się po różnych gatunkach muzycznych – od klezmerskiego Meritum przez reinterpretacje Lutosławskiego grane z Andrzejem Bauerem czy występy z zespołem Paris Tetris w towarzystwie Marcina Maseckiego. Od kilku lat zajmuje się realizacją i montażem dźwięku w filmach fabularnych i dokumentalnych (Niezależna Republika Samosiuk, Sala samobójców, Przeżyć Afganistan). Współpracował z Pograniczem w projekcie Muzyka miejsca, w ramach którego prowadził warsztaty dźwiękowe. Jest także twórcą ścieżki dźwiękowej do Filmowej Kolekcji Bajek – Opowieści pogranicza.

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od trzynastego roku życia gra na gitarze elektronicznej. Od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności artystycznej. Z tych poszukiwań wynikają projekty, których jest liderem, np. Shofar i Cukunft, Alte Zachen, Bach Bleach, Mizrachi, Night Ragas, Drom, Sisters. Artysta zaangażowany w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazz. Jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze.

Koncert Sisters
19 maja 2013 r., godz. 20.30
Klub Pardon To Tu, Pl. Grzybowski 12/16
Warszawa

Dodaj komentarz