Sharon Lockhart w Zamku Ujazdowskim

Od 18 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Sharon Lockhart pt. Milena, Milena. Monograficznej ekspozycji towarzyszy pokaz filmów Lockhart w ramach Planete+ Doc Film Festival.

Sharon Lockhart, „Teatro Amazonas”, 1999, 35 mm color/sound, duration 40 min © Sharon Lockhart, 1999. Courtesy the artist, neugerriemschneider, Berlin, Gladstone Gallery, New York and Brussels, and Blum & Poe, Los Angeles.

Sharon Lockhart, „Teatro Amazonas”, 1999, 35 mm color/sound, duration 40 min © Sharon Lockhart, 1999. Courtesy the artist, neugerriemschneider, Berlin, Gladstone Gallery, New York and Brussels, and Blum & Poe, Los Angeles.

Prace Sharon Lockhart są wynikiem wnikliwej analizy rzeczywistości, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów emocjonalnych, typowo ludzkich i bardziej wymiernych jak np. czas. Mieszkająca na co dzień w Los Angeles fotografka i autorka filmów już w latach 90. XX w. stała się jedną z centralnych postaci amerykańskiej sceny artystycznej, wystawiając od tamtej pory m.in. w MoMA w Nowym Jorku czy Kunsthalle w Zurichu.

Eksperymentalne filmy i fotografie Lockhart stanowią często analizę ontologicznego statusu obrazu. Ambicją wystawy  jest pokazanie eksperymentu oscylacji pomiędzy obrazem filmowym, który z definicji jest ruchomy i obrazem fotograficznym, który uzyskuje wręcz rzeźbiarską jakość. Na wystawie zobaczymy serie fotograficzne skonfrontowane z wielkoformatowymi instalacjami, składającymi się z ruchomego obrazu, dźwięku oraz elementów performatywnych.

Adam Budak, kurator wystawy

Milena, Milena to pierwsza od ponad 10 lat przekrojowa prezentacja filmowych i fotograficznych prac Sharon Lockhart, pokazująca ewolucję konceptualnej myśli artystki na przestrzeni 20 lat. Twórczość Lockhart sytuuje się w tradycji filmu strukturalnego. Jej prace to minimalistyczne warholowskie obrazy o zredukowanej akcji, gdzie głównym bohaterem jest czas, jak w Double Tide (2009), medytacyjnym portrecie pracującej kobiety, która łowi małże na nadbrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Kontrapunktem do Double Tide, będącego wyrazem fascynacji pracą i rytuałem upływającego czasu, jest zrealizowany na Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi film Podwórka (2009). Składa się on z poetyckich sekwencji dziecięcych zabaw w opustoszałych przestrzeniach typowych pożydowskich podwórek łódzkich kamienic, w pierwszy dzień wakacji. Tytułową bohaterką wystawy jest 16-letnia łodzianka, którą Sharon Lockhart poznała podczas realizacji Podwórek. Milena nie występuje w filmie, jednak w trakcie jego realizacji między nią a artystką wytworzyła się silna relacja.

Wśród produkcji pokazywanych w ramach wystawy znalazł się natomiast obraz Four Seasons – jedna z części monumentalnej instalacji Noa eskhol (2011). Dodatkowo w ramach przeglądu w KINO.LAB zobaczymy Khalil, Shaun, A Woman Under the Influence (1994) – pracę kluczową dla późniejszej twórczości Lockhart oraz Pine Flat (2005), przedstawiający życie nastolatków w małej miejscowości w Kalifornii.

Część fotograficzną wystawy będą stanowiły serie Re-photographed Snap Shots – autobiograficzny dziennik Lockhart, na który składa się wybór 16 małoformatowych zdjęć z rodzinnego albumu, które zostały ponownie sfotografowane oraz Untilted – wybór fotografii z 20-letniego okresu twórczości artystki.

Sharon Lockhart – ur. 1964 r w Norwood (Massachusetts), amerykańska artystka i autorka filmów. Studiowała w Art Center College of Design w Pasadenie i w San Francisco Art Institute. Mieszka i pracuje w Los Angeles. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Museum of Modern Art w San Fransisco, Los Angeles Country Museum of Art, Israel Museum w Jeruzalem, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Museum of Contemporary Art w Chicago, Kunsthalle w Zurychu. Stypendystka Fundacji Guggenheima, Fundacji Rockefellera i wielu innych. Jej filmy NO, Theatro Amazonas i Pine Flat były pokazywane na Berlinale. Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim, Roski School of Fine Arts.

Kurator: Adam Budak

Sharon Lockhart, Milena, Milena
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz