• 2013-05-08

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną

Podczas XXII edycji Festiwalu Maj z Muzyką Dawną prezentującego muzykę z ubiegłych epok, koncerty odbywać się będą od 10 maja we Wrocławiu, Kłodzku, Galowicach oraz Łomnicy.

Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną", plakat (źródło: mat. prasowe)

Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną", plakat (źródło: mat. prasowe)

Główną ideą festiwalu Maj z Muzyką Dawną jest prezentacja muzyki średniowiecza, renesansu i baroku na kopiach instrumentów z ubiegłych epok i z wykorzystaniem dawnych technik wykonawczych. Wszystkie koncerty festiwalowe odbywają się w zabytkowych wnętrzach budynków Wrocławia i Dolnego Śląska, m.in. w Ossolineum, w Oratorium Marianum UW i licznych kościołach. Obok utytułowanych artystów i zespołów festiwal promuje także młodych artystów – studentów i absolwentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, zainteresowanych muzyką dawną. Podczas Festiwalu odbędą się prelekcje prowadzone przez uznanych muzykologów oraz pokazy choreograficzne dawnych tańców i sztuki walki.

Festiwal jest członkiem prestiżowego europejskiego stowarzyszenia festiwali muzyki dawnej REMA.

Podczas koncertów w czterech polskich miastach słuchacze będą mieli okazję posłuchać między innymi jednego z renomowanych chórów niemieckich, Knabenchor Hannover w repertuarze motetów Jana Sebastiana Bacha. Innym razem studenci filologii angielskiej UWr zaprezentują publiczności dawną angielską muzykę dworską, a goście z Ukrainy – zespół Lvivski Menestreli – wykonają utwory z tabulatury lwowskiej z XVI wieku. W muzyczną podróż do czasów wypraw krzyżowych oraz walk Powstania Styczniowego publiczność zabierze także Jacek Kowalski – poeta i bard.

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną

10 maja, od 15 do 18 maja 2013 r., Wrocław
19 maja 2013 r., Kłodzko
25 maja 2013 r., Galowice
26 maja 2013 r., Kłodzki

Dodaj komentarz