• 2013-05-08

Miasto movie: Miasto w zagrożeniu

W każdą środę maja o godz. 19.00 lubelskie Warsztaty Kultury zapraszają na projekcje filmów z cyklu Miasto movie – Miasto w zagrożeniu. 

„Królestwo zwierząt”, reż. David Michod (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Królestwo zwierząt”, reż. David Michod (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto, jako przestrzeń do życia i działania człowieka, od zawsze skupiało w sobie cały szereg mikrospołeczeństw, ludzi przynależnych do różnych wspólnot, kast, subkultur czy innych zbiorowości. W strukturze miasta, niczym w soczewce, ogniskują się najróżniejsze zachowania ludzkie, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Myśląc o tych drugich, wymienia się zwykle szeroko pojętą przestępczość, korupcję, różnego rodzaju patologie, ale też mniej oczywiste problemy – choćby wykluczenie społeczne czy rosnące nierówności. Właśnie te różnice i postępująca segregacja społeczeństwa na ludzi biednych, często żyjących na granicy nędzy w całkowitym oddzieleniu od tych uprzywilejowanych, prowadzących luksusowe życie, stanowią dziś zarzewie licznych konfliktów.

Wszystkie wspomniane zagadnienia są oczywiście w kręgu zainteresowań filmowców, i to zarówno tych dokumentujących pewną, zastaną rzeczywistość, jak i tych dostarczających widzom określonych wrażeń w kinie. Jedni penetrują z kamerą tzw. trudne dzielnice miast, dotykając istotnych, społecznych problemów, drudzy wykorzystują wspomniane miejsca, wraz z ich charakterem, jako pewien punkt wyjścia w swoich obrazach lub jako barwne, często kreślone grubą kreską tło w przypadku określonych gatunków filmowych.

W tym cyklu organizatorzy chcą pokazać miasto w kryzysie, w pewnym odwrociemoralnym. Miasto, które poza swoją magią i atrakcjami, kryje też własne problemy czy dramaty. Nie ma na świecie miast idealnych. Każde ma swoją proporcję piękna, ale też i brudu. Filmy o miastach w zagrożeniu przybliżą nam raczej ten drugi wariant. Z miast wymarzonych, baśniowych przeniesiemy się do miast pulsującego niepokoju, nocnych mar i nieuchronnego końca.

Program na maj:

  • 8 maja, godz. 19.00 – Królestwo zwierząt, reż. David Michod, czas 112’, 2010 r.
  • 15 maja, godz. 19.00 – Pusher, reż. Nicolas Winding Refn, czas 105’, 1996 r.
  • 22 maja, godz. 19.00 – Las Vegas Parano, reż. Terry Gilliam, czas 118’, 1998 r.
  • 29 maja, godz. 19.00 – podsumowanie cykli Wielkomiejska baśń i Miasto w zagrożeniu – spotkanie z gośćmi i pokaz filmów dokumentalnych: Detropia, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady, czas 58′, 2012 r. oraz Na północ od Kalabrii, reż. Marcin Sauter, czas 68′, 2009 r.

Miasto Movie to cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwał

Miasto movie: Miasto w zagrożeniu
8, 15, 22, 29 maja 2013 r., godz. 19.00
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz