• 2013-05-08

Gejsza. Istota Piękna w obiektywie Małgorzaty Thébaud-Olejniczak

Od 23 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie można oglądać wystawę fotografii Małgorzaty Thébaud-Olejniczak pt. Gejsza. Istota Piękna. 150 prezentowanych prac to plon podróży do Japonii w lutym 2011 roku, podczas której autorka odwiedziła świątynię Kitano Tenmangū w Kioto i uczestniczyła w Baikasai, dorocznym święcie kwitnących śliw.

„Gejsza. Istota Piękna”, fot. Małgorzata Thébaud-Olejniczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gejsza. Istota Piękna”, fot. Małgorzata Thébaud-Olejniczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstała w 947 roku świątynia, jeden z najstarszych i najbardziej znanych obiektów w Japonii, nosi miano skarbu narodowego. Jej patronem jest słynny poeta epoki Heian i minister nauki Michizane Sugawara (845–903). Deifikowany jako bóstwo wiedzy i nauki, po dziś dzień jest opiekunem uczniów i studentów, którzy pielgrzymują do Kitano przed egzaminami, prosząc o opiekę.

Podczas święta Baikasai – obchodzonego 25 lutego – ogrody przy świątyni mienią się odcieniami bieli i różu kwitnących śliw. Tego dnia miejsce to odwiedzają również gejsze z pobliskiej dzielnicy Kamishichiken, aby podjąć przybywających zieloną herbatą podczas ceremonii chadō. Ten uroczysty rytuał odbywa się według ściśle ustalonych reguł i obejmuje powitanie, przygotowanie naparu przy użyciu odpowiednich utensyliów oraz częstowanie gości czarką herbaty. Wszystkie czynności i gesty są ściśle określone i skodyfikowane. Uczestnictwo w ceremonii herbacianej to jedyna w ciągu roku okazja bezpośredniego kontaktu z gejszami.

Gejsze poświęcają wiele czasu na perfekcyjny makijaż, uczesanie, dobór stroju stosowny do okazji i pory roku – co doskonale oddają fotografie na wystawie. Podczas Baikasai występują w pięknych, ręcznie malowanych i haftowanych kimonach, w których biały kołnierz zsunięty nisko na plecy obnaża pomalowany na biało kark. Ich stroje, pełne gracji ruchy i dbałość o każdy gest – wszystko to tworzy jedyną w swoim rodzaju atmosferę i stanowi niezwykle atrakcyjny temat portretu fotograficznego.

Kurator: Joanna Haba

Małgorzata Thébaud-Olejniczak, Gejsza. Istota Piękna
Wernisaż: 23 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 9 czerwca 2013 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz