• 2013-05-08

Ikony Śląskiego Dizajnu w Łodzi

16 maja o godz. 18.00 łódzka klubokawiarnia Owoce i Warzywa zaprasza na spotkanie z dr Irmą Koziną poświęcone publikacji Ikony dizajnu w województwie śląskim.

Motocykl MOJ 130 z Katowic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Motocykl MOJ 130 z Katowic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikony dizajnu w województwie śląskim to wciągająca podróż po historii wybitnych przedmiotów zaprojektowanych w tym regionie. Od przedmiotów codziennego użytku jak piekarnik ZEN, po te niespotykane w codziennym życiu jak endoproteza. Od masowych, których wyjątkowości z reguły się nie zauważa, jak długopis Zenith, którym pisała cała polska, po ekskluzywne i zaawansowane technologicznie jak szybowiec FOKA z Bielska-Białej.

Dr Irma Kozina wykonała niezwykłą pracę dokonując selekcji dzieł śląskiego wzornictwa od 1900 roku i opracowując ich historię. Wynikiem tych działań jest ogólnodostępna, wirtualna Galeria Śląskiego Designu, gdzie znaleźć można pełną treść publikacji w wersji elektronicznej, galerię zdjęć przedmiotów, które można obejrzeć z dowolnego kąta, a także audio przewodnik po prezentowanych w galerii eksponatach.

Przedmioty wybrane przez dr Irmę Kozinę zachwycają śmiałymi rozwiązaniami technologicznymi, funkcjonalnością i estetyką, a co najważniejsze każdy z nich jest ważnym świadectwem swoich czasów i z każdym z nich wiąże się niezwykła historia jego powstania, jak w przypadku pierwszej polskiej endoprotezy. Prace nad nią rozpoczęły się, kiedy nogę złamał syn pierwszego sekretarza PZPR – Edwarda Gierka.

10 ikon śląskiego dizajnu wg dr Irmy Koziny:

  • Żeliwny igielnik z Gliwic
  • Fotel (przykład mebli giętych z wyposażenia Pałacyku Prezydenta w Wiśle)
  • Radio Capello z Katowic
  • Motocykl MOJ 130 z Katowic
  • Wazon porcelanowy firmy Steatyt z Katowic
  • Szybowiec Foka z Bielska-Białej
  • Zestaw Szklany Asteroid z Dąbrowy Górniczej
  • Długopis Zenith z Częstochowy
  • Pierwsza polska endoproteza z Dąbrowy Górniczej
  • Piekarnik ZEN zaprojektowany w Katowicach
Publikacja „Ikony dizajnu w województwie śląskim” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publikacja „Ikony dizajnu w województwie śląskim” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dr hab. Irma Kozina – historyk sztuki, stypendystka Gerda-Henkel-Stiftung. Jest autorką tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej pt. Sztuka Górnego Śląska, który zainicjował zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u. Współpracuje z redaktorem Tomaszem Malkowskim, przygotowując prowadzone przez niego felietony w czasopismach Architektura Murator i Arch. Opracowała tekst wiodący w wydanej w 2011 roku książce Zofii Oslislo o katowickiej modernie. Autorka publikacji Ikony dizajnu w województwie śląskim, która powstała na potrzeby projektu Design Silesia. Aktywnie działa na rzecz ochrony śląskiej architektury i budowania powszechnej świadomości znaczenia i wartości architektury modernistycznej i przemysłowej.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Design Silesia w ramach cyklu RZUT Poziomy –  rozmów o architekturze, dizajnie i brandingu, za który odpowiadają klubokawiarnia Owoce i Warzywa oraz Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi.

Spotkanie poprowadzi dyrektor CAiW – Igor Gałązkiewicz. Wśród uczestników spotkania zostanie rozlosowanych 10 sztuk książkowej wersji publikacji.

Ikony Śląskiego Dizajnu – spotkanie z dr Irmą Koziną
16 maja 2013 r., godz. 18.00
Owoce i Warzywa klubokawiarnia, ul. Traugutta 9
Łódź

Dodaj komentarz