• 2013-05-08

Trzecia odsłona MOCAKu, czyli Ekonomia w sztuce

Od 16 maja w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Ekonomia w sztuce. W ramach ekspozycji zostaną pokazane prace artystów tworzących interpretacje tematów związanych z rynkiem, pojęciem wartości, kapitalizmem i buntem przeciwko niemu.

Banksy, „Di-Faced tenner”, 2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Banksy, „Di-Faced tenner”, 2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekonomia w sztuce to trzecia z kolei wystawa realizowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK z serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka, religia czy sztuka. Do tej pory odbyły się dwie wystawy Historia w sztuce i Sport w sztuce. Celem tej serii jest prezentacja pojęć – na pozór jednoznacznych – poprzez różnorodność interpretacji artystycznych. Kolejnym celem jest pokazanie jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.

Zderzenie ekonomii ze sztuką w pierwszym momencie wydaje się trudne. Z jednej strony mamy dyscyplinę pragmatyczną, chłodną, opartą na kalkulacjach, z drugiej dziedzinę prywatną, uprawnioną do nieograniczonej fantazji. Jednak okazuje się, że ekonomia zawiera w sobie wiele aspektów, które zaczepiają, prowokują i inspirują artystów. Pierwszy zespół inspiratorów dotyczy problemu wartości: w jaki sposób wartość jest kreowana, co ją symbolizuje, jak można nią manipulować, na czym polega jej sztuczność lub umowność.

Drugi odnosi się do etyczności działań i mechanizmów ekonomicznych: do jakiego stopnia sukces ekonomiczny usprawiedliwia kompromisy etyczne, czy bogatszy powinien czuć się winny. Trzeci z kolei operuje wizerunkami wartości: banknotami oraz papierami wartościowymi. Czwarty wiąże problemy ekonomiczne ze społecznymi. Piąty rozważa gry ekonomiczne w obrębie sztuki: co decyduje o wartości dzieła, na czym polegają gry rynkowe, dlaczego dzieło ma wartość, co to znaczy być właścicielem dzieła. Ekonomia okazuje się dziedziną o szerokich możliwościach inspiracyjnych dla sztuki, dlatego postanowiliśmy zaprezentować tę relację poprzez międzynarodową wystawę kilkudziesięciu artystów, wykorzystując przy tym wzrost zainteresowania ekonomią spowodowany kryzysem światowym.

Artyści: Banksy, Zanny Begg & Olivier Ressler, Joseph Beuys, Bernhard Blume, Liena Bondare, Luchezar Boyadjiev, Rafał Bujnowski, Christoph Büchel, Jose Maria Cano, Jota Castro, Josef Dabernig, Oskar Dawicki, Pola Dwurnik, Eva Grubinger, Andreas Gursky, Alfredo Jaar, Christian Jankowski, Toril Johannessen, Laura Kalauz & Martin Schick, Leopold Kessler, Olga Kisseleva, Robin Klassnick, Karolina Kowalska, Jarosław Kozłowski, Michael Landy, Pavlo Makov, Antoni Muntadas, Lada Nakonechna, Dan Perjovschi, Santiago Sierra, Rirkrit Tiravanija, Mona Vătămanu i Florin Tudor, Whielki Krasnal.

Ekonomia w sztuce
Wernisaż: 16 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz