• 2013-05-07

Nowe Legendy Miejskie Uli Tarasiewicz w Wypiekach Kultury

Od 9 maja w Galerii Wypieków Kultury będzie można oglądać wystawę fotografii Uli Tarasiewicz pt. Nowe Legendy Miejskie.

Fot. Ula Tarasiewicz, „Nowe Legendy Miejskie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ula Tarasiewicz, „Nowe Legendy Miejskie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praga nadal jest najbiedniejszą dzielnicą Warszawy, ale dekadę temu jej potencjał odkryli artyści. Zaczęły powstawać pracownie, kawiarnie, galerie. Na stary klimat nałożyła się dynamika młodych, aktywnych ludzi. Dzięki nim praska bieda została dostrzeżona i nazwana. Powstało kilka fundacji. Ich aktywność przede wszystkim kierowana jest do dzieci. Z nimi pracować jest łatwiej, choć i one działania społeczników przyjmują z dużą rezerwą.

Nowe Legendy Miejskie to inicjatywa Fundacji Moma Film. Cykl działań, w ramach których, dzieci z najuboższych praskich rodzin brały udział w warsztatach kreatywnych. Na zajęciach literackich, wymyślały fikcyjne historie, dotyczące ich miejsca zamieszkania. Kolejno opowieści stały się scenariuszami filmów, kręconych z udziałem dzieci. W ten sposób powstały relacje o przygodach dentystów z ul. Ząbkowskiej czy fryzjera z Targówka. Ula Tarasiewicz oficjalnie w projekcie Nowych Legend Miejskich pracowała jako asystentka podglądu filmowego oraz fotosista. Nieoficjalnie warsztaty wciągnęły ją maksymalnie. Była kierowcą, dbała o catering i rozwiązywanie dziecięcych problemów. Zafascynowana obserwowała radość, z jaką dzieci przeistaczają się w bohaterów bajek. To zdecydowało o powstaniu projektu fotograficznego Nowych Legend Miejskich, który nie jest dokumentacją warsztatów, a autonomiczną prezentacją.

Na wyjątkową estetykę zdjęć Uli Tarasiewicz złożyły się trzy czynniki. Pierwszym, może najmniej ważnym, jest technika – zdjęcia realizowane średnioformatowym Hasselbladem mają szczególną magię, i w swoim obrazowaniu nobilitują modela. Dawno już wiadomo, że prawda fotografii nie istnieje. Nie istnieje obiektywizm. Ula, realizując cykl, nie chciała być obiektywna. To drugi czynnik: jej autorski sposób widzenia. Mamy tu do czynienia z kostiumem i stylizacją, zrealizowaną na potrzeby filmu. (…)

Agnieszka Gniotek

Ula Tarasiewicz – jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia, posługujących się medium fotografii. Ukończyła fotografię na łódzkiej Filmówce. Znakiem rozpoznawczym jej twórczości są minimalistyczne fototapety, które otwierają przestrzeń i stwarzają iluzję horyzontu. Nowe Legendy Miejskie to cykl zdjęć wielokrotnie prezentowany i nagradzany m.in. w Niemczech i Norwegii. Jego strażacki wątek wszedł w skład andel’s Contemporary Art 2010.

Ula Tarasiewicz, Nowe Legendy Miejskie
Wernisaż: 9 maja 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 16 czerwca 2013 roku
Galeria Wypieków Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz