• 2013-05-07

Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy

Od 13 do 19 maja w Sopocie potrwa Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy.

Spektakl „Bóg Niżyński” Teatru Wierszalin zostanie zaprezentowany podczas festiwalu between.pomiędzy (materiały prasowe)

Spektakl „Bóg Niżyński” Teatru Wierszalin zostanie zaprezentowany podczas festiwalu between.pomiędzy (materiały prasowe)

between.pomiędzy 2013 jest czwartą edycją międzynarodowego festiwalu poświęconego związkom teatru i literatury, organizowanego od 2010 roku przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu, we współpracy m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże i dwumiesięcznikiem literackim Topos. Organizację festiwalu koordynuje Fundacja Sztuki Un Gusto A Miel. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Centrum festiwalu stanowi międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem wybitnych humanistów z całego świata, a tematyka podczas niej poruszana staje się inspiracją do serii wydarzeń towarzyszących przeznaczonych dla szerokiej publiczności. Są to spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, wykłady otwarte, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie. Pomysłodawcami i autorami programu festiwalu są: profesor David Malcolm, dr Tomasz Wiśniewski oraz dr Monika Szuba.

Dotychczasowe dyskusje podczas konferencji naukowych w gronie teatrologów i literaturoznawców z całego świata, które odbyły się w Sopocie w latach ubiegłych, pozwoliły określić rok 1983 jako ważny punkt odniesienia dla tematyki i twórców, wokół których skupia się festiwal, dlatego edycja between.pomiędzy w 2013 roku zostanie zogniskowana na wybranych zjawiskach literackich i teatralnych ostatnich trzydziestu lat. Na wszystkim tym, co wydarzyło się u interesujących organizatorów twórców w roku 1983 i później (since 1983), a co stanie się punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak w tym czasie zmienił się świat, jak zmieniła się literatura, jak teatr. W 1983 roku m.in. przyznano literacką Nagrodę Nobla Wiliamowi Goldingowi, zmarł Miron Białoszewski i Tennessee Williams, powstał teatr Complicite, a Włodzimierz Pawluczuk opublikował książkę Wierszalin. Reportaż o końcu świata.

Podczas festiwalu odbędą się m.in.:

  • przedstawienia teatralne (Bóg Niżyński oraz Wszyscy święci. Zabłudowski cud Teatru Wierszalin na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże)
  • 5 dniowe warsztaty teatralne Nauka latania Teatru Wierszalin prowadzone przez Piotra Tomaszuka i Rafała Gąsowskiego
  • Warsztaty zakończy otwarty pokaz pracy i spotkanie z Piotrem Tomaszukiem
  • improwizacja Fundacji Teatru BOTO inspirowana twórczością Mirona Białoszewskiego
  • spektakl muzyczny Edite 2.0
  • prezentacje filmu Play Me Something z udziałem Johna Bergera i Tildy Swinton w reżyserii Timothy’ego Neata oraz słuchowisk radiowych (Wierszalin. Reportaż o końcu świata oraz Kalejdoskop Mirona Białoszewskiego)
  • seminaria naukowe z udziałem wybitnych naukowców z całego świata (m.in.: prof. Derek Attridge, prof. John Bowen, prof. S.E. Gontarski)
  • wykłady otwarte (m.in. Jon McKenna opowie o teatrze ulicznym na Covent Garden w 1983 roku, Derek Attridge i Stanley Gontarski o Samuelu Becketcie)
  • spotkania i dyskusje (m.in. wokół poezji Davida Kennedy’ego poprowadzi Jacek Gutorow)
  • prezentacje wydawnictw powiązanych z dotychczasowymi edycjami festiwalu (seria between.pomiędzy Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, A Between Almanach for the Year 2013 Wydawnictwa Maski)

Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy
Od 13 do 19 maja 2013 roku, Sopot

Dodaj komentarz