• 2013-05-07

Szumowska wygrywa na Nyskim Festiwalu Filmowym

5 maja zakończył się Nyski Festiwal Filmowy. Decyzją jury główny laur festiwalu – statuetkę Nyskiej Ryby – przyznano Małgorzacie Szumowskiej za film W imię…

„W imię...”, reż. Małgorzata Szumowska - kadr z filmu, fot. Anna Wawrzycka-Atach (źródło: materiały prasowe)

„W imię...”, reż. Małgorzata Szumowska - kadr z filmu, fot. Anna Wawrzycka-Atach (źródło: materiały prasowe)

Ponadto nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał odtwórca głównej roli – Andrzej Chyra. W jury zasiedli: Jan Černik z Czech Film Center, delegat Berlinale i dyrektor festiwalu Filmplus w Kolonii – Nikolaj Nikitin oraz reżyser Przemysław Wojcieszek. Ponadto nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał odtwórca głównej roli – Andrzej Chyra.

O nagrodę Nyskiej Ryby w konkursie głównym 10. Nyskiego Festiwalu Filmowego walczyło dziesięć produkcji, po trzy z Polski, Czech i Niemiec oraz jeden film z Albanii. Podczas festiwalu zaprezentowano ponad sto filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, których seanse odbywały się w kinach w Zgorzelcu, Bogatyni, w niemieckich miejscowościach Zittau, Grosshennerdorf, Ebersbach, Bad Muskau, czeskim Varnsdorfie i Hrádku nad Nisou.

W imię… to historia niemożliwej miłości księdza (Andrzej Chyra), osadzona w realiach katolickiej społeczności. Światowa premiera filmu odbyła się w ramach 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz uhonorowano Teddy Award. Wśród poprzednich laureatów tej prestiżowej nagrody Berlinale znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Derek Jarman, Francois Ozon, Lukas Moodysson i Todd Haynes.

Nowy film Szumowskiej ma również na koncie nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiecych w Dortmundzie. W walce o prestiżową The International Feature Film Award polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu nagrody mogliśmy przeczytać, że obraz Szumowskiej doceniono za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie.

„W imię...”, reż. Małgorzata Szumowska - plan zdjęciowy, fot. Anna Wawrzycka-Atach (źródło: materiały prasowe)

„W imię...”, reż. Małgorzata Szumowska - plan zdjęciowy, fot. Anna Wawrzycka-Atach (źródło: materiały prasowe)

Film W imię… został sprzedany do szerokiej dystrybucji w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym do USA. W Polsce jego dystrybutorem jest firma Kino Świat.

W imię…
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
W kinach od 20 września 2013 r.

Dodaj komentarz