• 2013-05-07

Majowy numer Herito już jest

Ukazał się 10. numer czasopisma Herito pod tytułem Nieuchwytny środek (Europy).

Okładka majowego Herito (źródło: materiały prasowe)

Okładka majowego Herito (źródło: materiały prasowe)

Uchwycenie środka jest zadaniem kłopotliwym, trudnym, być może wręcz niemożliwym. Choćby gdy spojrzeć na dwa Wyszegrady – miejscowości o tej samej nazwie, jedna na Węgrzech, druga w Bośni. Pierwszy, od którego nazwę wzięła Grupa Wyszegradzka, jest znakiem budowy zrębów wzajemnego rozumienia się krajów Europy środkowej. Drugi –  figurą tragedii i próby odcięcia się od przeszłości, budowania przyszłości na zapomnieniu.

Myśląc o jednym, nie sposób nie widzieć drugiego, zwłaszcza w sąsiedzkim kontekście współpracy wyszegradzkiej. Szerszy aspekt kultury i cywilizacji środkowoeuropejskiej podejmujemy nw dwóch innych blokach tekstów: Sztuka: co zostało z Europy środkowej? oraz Miasta widzialne i niewidzialne.

W numerze piszą m.in.: Viktorija Aladžic, Edit András, Zuzana Bartošová, Maciej Czerwiński, Marina Gržinic, Miljenko Jergovic, Vojtech Lahoda, Sándor Márai, Ilona Németh, Ileana Pintilie-Teleaga, Jacek Purchla, Mykoła Riabczuk, Tokimasa Sekiguchi, Janusz Sepioł, Jarosław Suchan, Ludvík Ševecek, Joanna Ugniewska, Teresa Worowska.

HERITO nr 10 (1 / 2013) 27
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz