• 2013-05-06

Szczerek o Mordorze i o Wschodzie

W maju ukaże się zapowiadana od dawna debiutancka książka Ziemowita Szczerka Przyjdzie Mordor i nas zje.

Ziemowit Szczerek, „Przyjdzie Mordor i nas zje”, Korporacja Ha!art (źródło: materiały prasowe)

Ziemowit Szczerek, „Przyjdzie Mordor i nas zje”, Korporacja Ha!art (źródło: materiały prasowe)

Debiutancka powieść Ziemowita Szczerka to książka bardzo niewygodna dla polskiego czytelnika. Autor uderza w niej w wiele czułych punktów narodowych. Jest to podróż na Wschód, na Ukrainę, ale wbrew pozorom nie jest to opowieść o mieszkańcach Lwowa ani mieszkańcach podkijowskich wsi, to raczej Polaków portret własny – portret brutalnie i boleśnie szczery.

Przyjdzie Mordor i nas zje to historia o polskich plecakowcach, którzy tłuką się po Ukrainie pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami. Szukają tam dokładnie tego samego, czego Kerouac i bitnicy szukali na amerykańskiej prowincji i w Meksyku: przygody i egzotyki. Jak pokazuje Szczerek, ta tęsknota zostaje skonfrontowana z brutalną prawdą o nas samych – hardcorowa Ukraina, kusząca swoją postradziecką egzotyką, okazuje się niepokojąco podobna do Polski.

Jak stwierdza autor: na Ukrainie jest to samo, co w Polsce, tylko bardziej. Jednakże nie jest to jedyny powód, dla którego Polacy jeżdżą  na Ukrainę. Jedna z bohaterek Mordoru uważa, że Ukraina to jedyny kraj w okolicy, który nie patrzy na Polskę z niechęcią i pogardą, i wobec którego Polacy mogą być nieco protekcjonalni i traktować ją wyższością.
Jest jednak w tym pewien optymistyczny akcent, bo to też książka o tym, że Polacy są chyba ostatnim narodem w Środkowej i Wschodniej Europie, który naprawdę interesuje się tym, co się dzieje dookoła. Bo o ile pełno można znaleźć Polaków w Transylwanii, ukraińskich wsiach czy gdzieś na bałkańskich krańcach świata – to czy widział ktoś kiedyś ukraińskich plecakowców w Górach Świętokrzyskich czy Rumunów wybierających się z dżointami na Mazury?

Ziemowit Szczerek to dziennikarz portalu Interia, współpracuje z Nową Europą Wschodnią, autor opowiadań publikowanych m.in. w Lampie, Studium, Opowiadaniach i E-splocie oraz współautor wydanej w 2010 r. książki pt. Paczka radomskich. Pisze doktorat z politologii, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Ostatnio najbardziej inspiruje go gonzo i literatura i dziennikarstwo podróżnicze.

Ziemowit Szczerek, Przyjdzie Mordor i nas zje
Korporacja Ha!art, premiera: maj 2013 r.

Dodaj komentarz