• 2013-05-06

Studio Rolke w ramach miesiąca fotografii

Od 17 maja w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie w ramach miesiąca fotografii będzie można oglądać wystawę prac Tadeusza Rolke pt. Studio Rolke.

Tadeusz Rolke, „Paryż 1965” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Rolke, Bez tytułu, Paryż 1965 / Untitled, Paris 1965 © Tadeusz Rolke

Podczas wieloletniej pracy – od pierwszych zachowanych zdjęć z 1944 roku aż do dzisiaj –Tadeusz Rolke stara się za pomocą aparatu łapać chwile. Przez wiele lat pracował jako reporter, rejestrował happeningi w galerii Foksal i fotografował modę dla czasopisma Przekrój. Na wystawie w MOCAK-u są prezentowane zdjęcia, które (za zgodą właściciela) z archiwum fotografa wydobył Witek Orski, artysta i kurator związany z warszawską galerią Czułość.

Dzięki temu spotkaniu dwóch fotografów mamy okazję oglądać kulisy pracy Rolkego z modelkami. Podobnie jak w słynnym albumie Helmuta Newtona Us and Them, można zobaczyć nie tylko efekty pracy fotografa, ale i jego samego w otoczeniu modelek. Zamiast podziwiać kobiece ciała, obserwujemy budowanie relacji między modelkami i fotografem, poznajemy samego mistrza. Moda PRL-u jest w tym wypadku tłem opowieści, która dzisiaj nie mogłaby się już zdarzyć. Zamiast ogromnego przemysłu – oglądamy kameralne spotkania, zamiast produktów światowych korporacji – zgrzebne ubrania produkcji krajowej.

Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa) to klasyk polskiej fotografii reportażowej. Podczas wieloletniej kariery pracował m.in. dla magazynów Ty i Ja, Przekrój, Stolica, Świat. W latach 70. wyemigrował do Niemiec, gdzie stworzył w Hamburgu słynny cykl Fischmarkt. Po powrocie do Polski w latach 80. wydał trzy albumy. Dzisiaj pracuje i mieszka w Warszawie.

Miesiąc fotografii w Krakowie: Tadeusz Rolke, Studio Rolke
Wernisaż: 16 maja 2013 roku
Wystawę można oglądać do 17 czerwca 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Galeria Beta
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz