• 2013-05-06

Kulinarna sekcja filmowa na Planete+ Doc Film Festival

10. Planete+ Doc Film Festival, który potrwa od 10 do 19 maja w Warszawie i Wrocławiu, zaprasza na pokazy filmów w ramach sekcji Jedz lokalnie, myśl globalnie.

Bill Pullman w filmie „Łowcy owoców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bill Pullman w filmie „Łowcy owoców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach sekcji widzowie będą mogli zobaczyć filmy:

  • Łowcy owoców Yunga Changa – nowy film twórcy W górę Jangcy, zwycięzcy festiwalu PLANETE+ DOC w 2008 roku, opowiadający o ludziach, którzy są w stanie przemierzyć glob w poszukiwaniu rzadkich gatunków owoców (wśród nich Bill Pullman)
  • Historia ruchu Slow Food Stefano Sardo – pokazywany na Berlinale film o ruchu Slow Food i jego twórcy Carlo Petrinim
  • Na surowo Anneloek Sollart – poruszający dokument o niezwykłej rodzinie witarian, żywiącej się wyłącznie surowymi produktami
  • Małże i miłość Willemiek Kluijfhout – przepięknie sfilmowana opowieść o małżach i ludziach, dla których stanowią one treść życia

Zwolennicy diety raw wychodzą z założenia, że żywność po obróbce termicznej negatywnie wpływa na ludzki organizm. Jedzą tylko surowe warzywa, ziarna i owoce albo produkty poddane obróbce w bardzo niskiej temperaturze. Odmawiają również jakichkolwiek produktów odzwierzęcych – mięsa, ryb, a nawet mleka. Czy stosowanie się do takich zasad żywienia ma uzasadnienie w naszej strefie klimatycznej? Czy każdy może się w ten sposób odżywiać? Organizatorzy zapraszają na przygotowane we współpracy z magazynem kulinarnym Kukbuk debaty Raw food – czy surowe jest zdrowe? z udziałem ekspertów i praktyków, towarzyszące pokazom filmu Na surowo (Warszawa, 14 maja, godz. 18.00, kino Iluzjon; Wrocław, 16 maja, godz. 18.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe).

Zamiast szukać egzotyki w dalekich krajach, jak bohaterowie filmu Łowcy owoców, lepiej poszukać jej za miedzą. 18 maja o godz. 17.00 w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się, organizowany we współpracy z magazynem Kukbuk, pokaz kulinarny Roberta Trzópka – jednej z największych gwiazd polskiej gastronomii, szefa kuchni wyróżnionej przez przewodnik Michelina restauracji Tamka 43, który doświadczenia zbierał w najlepszych restauracjach świata (m.in. Noma, El Bulli). Pokaże on widzom, jak wykorzystać w kuchni często zaskakujące składniki, które można znaleźć… w każdym lesie czy wręcz na przydomowej łące.

Czy parafrazując znane sformułowanie, można powiedzieć: Pokaż mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś? Czy to, co i jak jemy, może być dowodem poczucia naszej wolności i niezależności, czy może najczęściej wyraża raczej nasze zniewolenie w ramach społecznych i kulturowych norm i wartości? Na te i inne pytania organizatorzy poszukają odpowiedzi wraz z uczestnikami organizowanej we współpracy z SWPS interdyscyplinarnej konferencji naukowej (Po)Wolne jedzenie. Slow Food, weganizm i inne ruchy żywieniowe w przestrzeni społeczno-kulturowej XXI wieku (13 maja, godz. 10.00, warszawskie kino Iluzjon; 14 maja, godz. 9.30, warszawska siedziba SWPS).

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większą obecność różnorodnych ruchów kulinarnych: Slow Food, powrót do tradycji, diety radykalne. Jedzenie staje się również bohaterem ogromnej liczby przekazów medialnych. Czy to wynik wzrostu świadomości konsumentów czy kolejna popkulturowa moda? W ramach interdyscyplinarnej konferencji naukowej zapraszamy na pokaz filmu Historia ruchu Slow Food oraz towarzyszącą mu debatę Jeść! Kulturowe konteksty jedzenia (13 maja, godz. 18.00, warszawskie kino Iluzjon).

10. Planete+ Doc Film Festival – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym pokazane zostanie ponad 140 filmów – odbędzie się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon. Po raz drugi festiwal Planete+ Doc będzie miał równoległą odsłonę. Od 12 do 19 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF), pokazanych zostanie przeszło 50 filmów. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty, wykłady mistrzowskie i konferencje. Ponadto w ramach weekendu z festiwalem Planete+ Doc (17-19 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce

Planete+ Doc Film Festival
10-19 maja 2013 r.
Kinoteka, Kino Iluzjon
Warszawa

12-19 maja 2013 r.
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

Dodaj komentarz