• 2013-05-06

Opera mobilna Hermes na 15. Biennale Sztuki Mediów

Od 9 maja w dawnym Pałacu Ballestremów we Wrocławiu będzie można oglądać mobilną operę w czterech aktach pt. Hermes autorstwa Karla Heinza Jerona. Performance Hermes jest częścią wystawy Pierścienie Saturna, jednego z wydarzeń tygodnia otwarcia 15. Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 Pioneering Values.

Karl Heinz Jeron, „Hermes II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karl Heinz Jeron, „Hermes II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fragmenty codziennych rozmów, zasłyszanych w metrze, autobusie czy pociągu stały się inspiracją do artystycznego projektu Karla Heinza Jerona, w którym prywatna komunikacja wkracza do strefy publicznej. Performance zatytułowany Hermes – od imienia greckiego boga, opiekuna podróżnych oraz przewodnika dusz – przedstawia ten powszechny fenomen w nietypowej formie. Urywki podsłuchanych rozmów, są wykonywane przez dwóch niezwykłych solistów – małe, śpiewające roboty. Towarzyszy im niewidoczny chór, a za muzyczną oprawę projektu odpowiadają kompozytorzy: Robert Jähnert i Christian Rentschler.

Kilka lat temu byłem mocno zirytowany głośnymi rozmowami przez telefon w pociągu, ale potem zainspirowałem się tym i zacząłem je spisywać. Oprócz banałów, często słyszałem bardzo prywatne informacje z życia osób rozmawiających. Oczywiście słyszy się tylko jedną osobę, ale z tych monologów z czasem zacząłem tworzyć następne dialogi i tak powstała opera śpiewających robotów.

Powiedział Karl Heinz Jeron

Jednocześnie, śpiewane partie w warstwie wizualnej ilustrują wybrane obrazy z banku zdjęć Fotolia. Z pośród ponad 22 milionów plików zostały wybrane takie, które obrazują koncepty: JA, NIC, SEKS, WINA oraz BÓG.

Przypadkowe rozmowy telefoniczne o miłości i seksie stały się podstawą libretta, wyśpiewywanego przez niewielkie roboty wykonane ze zwykłych materiałów. Hermes Karla Heinza-Jerona to intrygująca praca o tym, jak technologia przenika i jak zmienia różne obszary rzeczywistości, sposoby i formy komunikacji oraz nas samych, w tych procesach uczestniczących.

Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka, kurator z Centrum Sztuki WRO.

Karl Heinz Jeron, Hermes

15. Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 Pioneering Values
Pokaz odbędzie się 9 maja 2013 roku o godzinie 23.30
Prezentację będzie można także obejrzeć 10 i 11 maja 2013 roku o godzinie 16.00
Wystawę Pierścienie Saturna będzie można oglądać od 9 maja do 16 czerwca 2013 roku
Dawny Pałac Ballestremów
ul. Włodkowica 4
Wrocław

Dodaj komentarz