• 2013-05-06

BUNT w Legnicy

30 kwietnia w Legnicy wystartowała wystawa 22 Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej pod hasłem BUNT, które nawiązuje do europejskich protestów Oburzonych i sympatyków ruchu Occupy Wall Street.

BUNT – Jeongsun Choi (źródło: materiały prasowe organizatora)

BUNT – Jeongsun Choi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centralnym wymogiem konkursu, a tym samym Festiwalu, jest postrzeganie biżuterii nie tylko i wyłącznie jako wyrazu bogactwa, pozycji społecznej, luksusu, lecz wykorzystanie jej jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Organizatorzy Konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy – zwrócili się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzią ma być przygotowany przez nich obiekt sztuki złotniczej:

Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?

Na Konkurs nadesłano 625 odpowiedzi, stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace 52 artystów-złotników, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od jego funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione. Najlepsze złotnicze riposty oglądać można na wystawie BUNT, która jest prezentowana w Legnicy. A laureaci Konkursu zostaną ogłoszeni podczas tzw. kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO (17-18 maja), czyli weekendu w którym odbywają się wernisaże wszystkich festiwalowych wystaw, jak również wydarzenia towarzyszące (seminaria, koncerty, spotkania z artystami, happeningi, pokazy i projekcje oraz plenerowe akcje artystyczne).

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tej co roku dokonuje międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa.

W tym roku w jury zasiedli:

  • Galit Gaon (Izrael) – główna kuratorka w Muzeum Wzornictwa Cholon (Izrael), założycielka, dyrektorka i główna kuratorka w Israeli Cartoon Museum
  • Jiro Kamata (Japonia/Niemcy) – adiunkt na Wydziale Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium
  • Hans Stofer (Szwajcaria/Wielka Brytania) – profesor i dziekan na Wydziale Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie
  • Sławomir Fijałkowski – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, dziekan i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Aneta Lis-Marcinkiewicz – artystka-złotniczka, członkini grupy artystycznej LIS2

Legnicki Festiwal SREBRO to najważniejsze wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie od ponad 30 lat, prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentujących współczesne złotnictwo i design autorstwa polskich i zagranicznych artystów, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wkraczających na scenę twórczą) oraz Holownia (gdzie prezentowane są prace nadesłane na Konkurs, ale nie zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej). Prócz ekspozycji realizowanych w ramach cykli, Festiwal prezentuje dodatkowo kilkanaście wystaw towarzyszących. W tym roku w dniach 30 kwietnia – 23 czerwca w Legnicy będzie można obejrzeć aż 17 prezentacji.

Legnicki Festiwal SREBRO
30 kwietnia – 30 czerwca 2013 r.
Galeria Sztuki
Legnica

Dodaj komentarz