• 2013-05-04

Wayne Shorter i Charles Lloyd gwiazdami Jazztopadu

W listopadzie odbędzie się kolejna edycja wrocławskiego Festiwalu Jazztopad, gdzie swój udział potwierdził kwartet współczesnego jazzu Wayne’a Shortera oraz  Charles Lloyd ze swoim muzycznym projektem specjalnym.

Jazztopad, logo (źródło: mat. prasowe)

Jazztopad, logo (źródło: mat. prasowe)

To będzie festiwal premier – mówi Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – Od pięciu lat cały festiwalowy zespół pracował bardzo ciężko, aby marka Jazztopadu była rozpoznawalna na świecie. Znakomite opinie o festiwalu najważniejszych muzyków jazzowych powodują, że z radością coraz śmielej możemy przekonywać ich do zaprezentowania czegoś specjalnego właśnie u nas. Między 14 a 24 listopada odbędą się wydarzenia, które na długi czas pozostaną w pamięci wszystkich, którzy wybiorą się na nasz festiwal.

Najnowsza płyta składu Without a net pod przewodnictwem Wayne’a Chortera została wyjątkowo przyjęta przez krytyków i słuchaczy na całym świecie. Wayne Shorter, Danilo Perez, John Patitucci i Brian Blade – zespół, który od trzynastu lat projektuje własny muzyczny wszechświat – wystąpi we Wrocławiu 14 listopada.

Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaplanowali występ Charles’a Lloyda. To saksofonista, który odkrył Keitha Jarretta i stał się jednym z ojców chrzestnych jazzrockowej rewolucji. To muzyk, który uciekł od przesiąkniętego narkotykami świata jazzu, by odnaleźć siebie. Po wielu latach medytacji w kalifornijskich górach powrócił na scenę, żeby stać się na powrót jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów współczesnego jazzu. 24. listopada w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej zespół Charlesa Lloyda wystąpi z kompozycjami napisanymi na zamówienie festiwalu Jazztopad.

Wayne Shorter – pochodzący z New Jersey amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, który brał udział w projektach muzycznych m.in. Art Blakey and the Jazz Messengers i Miles David Quintet, do którego należał też Herbie Hancock, Ron Carter, Tony Williams i Miles Davis. Grupa nazywana była przez krytyków najbardziej wpływową w historii muzyki jazz, na co miały wpływ właśnie kompozycje Shortera. Muzyk nagrał dziesiątki albumów. Wiele z jego kompozycji stało się jazzowymi standardami.

Charles Lloyd – amerykański saksofonista tenorowy, pochodzący z Memphis. Współpracował z bluesowymi grupami B. B Kinga, Howlin’ Wolf, Bobby Blue Band. Występował w kwartecie razem z Keithem Jarretem, Jackiem DeJohnette i Cecilem McBee, których album Forest Flower stał się wielkim komercyjnym hitem.

Festiwal Jazztopad
Od 14 do 22 listopada
koncert Wayne’a Shortera, 14 listopada 2013 roku
koncert Charles’a LLoyda, 22 listopada 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz