Thomas Voßbeck o postindustrialnym dziedzictwie Górnego Śląska

Od 9 maja w Muzeum Mazowieckim w Płocku będzie można oglądać wystawę fotografii Thomasa Voßbecka pt. Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska. Ekspozycja została przygotowana przez Inicjatywę Europareportage z Berlina we współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z siedzibą w Poczdamie.

Fot. Thomas Voßbeck, Dawna Huta Metali Nieżelaznych Szopienice, wcześniej huta Uthemann, budynek administracyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Thomas Voßbeck, Dawna Huta Metali Nieżelaznych Szopienice, wcześniej huta Uthemann, budynek administracyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Mazowieckie w Płocku słynie z kolekcji sztuki secesyjnej, stylu przypadającego na przełom XIX i XX wieku. Trzeba jednak pamiętać, iż lata te to również okres rozkwitu industrializacji, a co za tym idzie rozwoju architektury przemysłowej, tworzonej często przez uznanych projektantów, nie pozbawionej przeto wartości estetycznych. Płock nie obfitował w fabryki, zaś na dzisiejszych ziemiach polskich synonimem uprzemysłowienia wciąż pozostaje Górny Śląsk – tam też przenoszą nas zgromadzone na wystawie fotografie.

Są to zdjęcia o charakterze artystycznym, nie pozbawione jednak wartości dokumentalnej. Ukazują kopalnie, obiekty kolejowe, huty, elektrownie, miejsca często niedostępne, bądź takie na które nie zwracamy na co dzień uwagi, budowle stanowiące świadectwo myśli technicznej i estetycznej epoki przemysłowej, ale także codzienności zatrudnionych w nich osób. W pomieszczeniach wciąż funkcjonujących zakładów co raz to bowiem napotykamy na świadectwa ludzkiej obecności – pozostawione przedmioty codziennego użytku, ożywiającą wnętrza domową roślinność. Zdjęcia dokumentują też inne gmachy – opustoszałe, zamknięte lub skazane na fizyczną likwidację, być może uchwycone w ostatniej chwili zanim procesy restrukturyzacyjne sprawią, że znikną na zawsze. Prezentowane na wystawie fotografie udowadniają, iż obiekty tak często postrzegane jako mało interesujące posiadają niezwykłą i niepowtarzalną estetykę, co więcej mogą być równie interesujące i warte nie mniejszej uwagi niż zabytki opisywane w przewodnikach.

Thomas Voßbeck,  Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska
Wystawa potrwa od 9 maja 2013 roku do 23 czerwca 2013 roku
Muzeum Mazowieckie w Płocku

Dodaj komentarz