Relief / Scenografie miejskie. Współdziałania

11 maja w budynku Nowego Teatru w Warszawie odbędzie się spotkanie związane z projektem instalacji artystycznej Relief, który powstał w ramach programu Scenografie miejskie.

Relief / Scenografie miejskie. Współdziałania, projekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Relief / Scenografie miejskie. Współdziałania, projekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Paulat i Jan Mioduszewski są autorami rozwiązania plastycznego fasady budynku Nowego Teatru przy ulicy Madalińskiego 10/16 w Warszawie. Instalacja Relief powstała w ramach projektu Fundacji Architektury Scenografie miejskie. Współdziałania, dofinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Praca składa się z 56 blaszanych, malowanych fragmentów. Rozfalowana, pół-przestrzenna forma w odważnym zestawieniu kolorystycznym wprowadza dynamikę w fasadzie budynku.

Ekspresyjna realizacja stara się oddać dynamizm sceny Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Na blachach namalowany jest nieregularny układ wielokątów. Układ stymulujący nieprzewidywalnością, intensywną barwą i przestrzenną wieloznacznością
– mówią autorzy

Koncepcja artystów nawiązuje do dekoracji plastycznych w technice mozaiki, charakterystycznych dla architektury powojennej.

Instalacja stanowi rodzaj łącznika sztuk – rzemiosła malarsko-rzeźbiarskiego, architektury oraz teatru. Koncepcja artystów od początku wywoływała entuzjazm u wszystkich, którzy przy niej współpracowali. W Warszawie powstaje wciąż zbyt mało odważnych form, takich jak Relief. Praca pokazuje jak bardzo sztuka może odmienić architekturę i przestrzeń urbanistyczną
– mówi Katarzyna Juchniewicz (Fundacja Architektury)

Reliefowe elementy organicznie wplatają się w strukturę ściany i porastając ją jak winorośl, ożywiając przestrzeń miejską Starego Mokotowa.

Relief / Scenografie miejskie. Współdziałania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Relief / Scenografie miejskie. Współdziałania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scenografie miejskie. Współdziałania – projekt zakłada, że sztuka jest istotnym elementem budowania tożsamości miasta. Ożywienie, redefinicja i reorganizacja przestrzeni miejskiej oraz architektury poprzez ingerencję artysty stanowią jego podstawę.

W edycji zatytułowanej Współdziałania, Fundacja Architektury zrealizowała w przestrzeni miejskiej instalację Camera Obscura autorstwa Katarzyny Korzenieckiej i Szymona Rogińskiego (Królikarnia, 2012) i kontynuuje rozpoczęty w poprzednim roku projekt Relief Marty Paulat i Jana Mioduszewskiego na elewacji Nowego Teatru w Warszawie.

Odwołując się do lat świetności sztuki w architekturze polskiej (1950-80), kiedy najwybitniejsze dzieła projektowali Hanna i Gabriel Rechowiczowie, Helena i Lech Grześkiewiczowie czy Wanda i Władysław Zychowie, współcześni artyści prezentują różnorodne koncepcje plastyki w architekturze i przestrzeni miejskiej. Nie tylko reinterpretują przestrzeń, lecz także – a może przede wszystkim – wciągają przechodnia w grę: faktur, materiałów i barw, składających się na złożone kompozycje i instalacje.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Organizator: Fundacja Architektury

Relief / Scenografie miejskie. Współdziałania
Otwarcie: 11 maja 2013 r., godz. 12.00
Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16
Warszawa

Dodaj komentarz