• 2013-05-04

Milou Abel w krakowskiej Galerii ZPAF

Od 17 maja w Galerii Związku Artystów Fotografików w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Milou Abel pt. Jestem tobą. Ekspozycja odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Milou Abel, Bez tytułu, z książki „Ik Ben Jou”, 2010 © Milou Abel

Milou Abel, Bez tytułu, z książki „Ik Ben Jou”, 2010 © Milou Abel

Pewnego dnia młoda fotografka spotyka na ulicy kobietę. Właściwie widzi ją na ulicy po raz kolejny, ale wtedy jeszcze się nie znają. Nieznajoma za każdym razem jest ubrana inaczej, czym zwraca na siebie uwagę artystki, która wyczuwa w niej jakiś rodzaj interesującej intensywności.

Milou Abel, bo tak nazywa się młoda fotografka, poznaje bliżej kobietę i fotografuje ją przez ponad dwa lata w jej pełnym ubrań i starych zdjęć domu. Część rzeczy pochodzi z czasów młodości modelki, pozującej kiedyś do fotografii mody, reszta to głównie ubrania wyszukane w second-handach. Na wystawie w galerii ZPAF można zobaczyć dokumentację tej stylowej sesji, mieszankę przeszłości i teraźniejszości.

Zdjęcia Abel pokazują, jak możliwość ekspresji, którą dają ubrania, przeradza się w obsesję dzieloną przez dwie kobiety – fotografkę i modelkę. Podobno cały czas towarzyszy im także trzecia, niewidzialna kobieta, o której nie chcą mówić osobom postronnym. Szkatułkowa struktura książki fotograficznej, w którą artystka zamyka projekt i z której formy czerpać będzie wystawa, pozwala odkrywać kolejne wizerunki kobiety i głębiej ją poznać. To jednak niebezpieczna podróż i – jak mówi sama Abel – nie zawsze była pewna, czy z domu jej bohaterki i przyjaciółki uda jej się wrócić do normalnego życia.

Milou Abel (ur. 1990, Utrecht) to holenderska fotografka. Autorka projektu Ik ben jou [Jestem tobą], który prezentowany w formie książki artystycznej wygrał w 2011 roku Dummy Award dla najlepszego albumu na Festiwalu Książki Fotograficznej w Kassel.

Milou Abel, Jestem tobą
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013
Wystawę będzie można oglądać od 17 maja do 17 czerwca 2013 roku
Galeria Związku Artystów Plastyków
ul. św. Tomasza 24
Kraków

Dodaj komentarz