• 2013-05-04

Leon Tarasewicz w Galerii Bielskiej BWA

Od 3 maja w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej można oglądać wystawę prac malarskich, których autorem jest Leon Tarasewicz.

Leon Tarasewicz, Malarstwo, wernisaż, Galeria Bielska BWA, fot. Krzysztof Morcinek, 2 maja 2013 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leon Tarasewicz, Malarstwo, wernisaż, Galeria Bielska BWA, fot. Krzysztof Morcinek, 2 maja 2013 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cała przestrzeń dużej sali wystawowej Galerii Bielskiej BWA została zaanektowana przez imponującą realizację malarską. Jej autorem jest Leon Tarasewicz – jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich o międzynarodowej renomie, wciąż odkrywający nowe oblicza malarstwa. Dzieło stworzył specjalnie dla Galerii Bielskiej BWA.

Artysta słynie z wielkich realizacji malarskich i instalacji przestrzennych, prezentowanych na głośnych wystawach w kraju i za granicą oraz w przestrzeni publicznej. Ostatnio były to m.in.: realizacja malarska na ścianie sali wystawowej w prestiżowym Martin-Gropius Bau w Berlinie podczas spektakularnej wystawy pt. Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce (Berlin, 2011–2012), czy też zaprojektowany przez malarza olbrzymi dywan w kolorach nieba, rozłożony na schodach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie na wystawie Splendor tkaniny (wystawa trwa do 19 maja br.). Stworzył także abstrakcyjną instalację świetlną w Złotych Wrotach Miasta Kijowa (Muzeum Świętej Zofii, Kijów 2010).

Jest twórcą uznanym, o wielkim dorobku artystycznym. Reprezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku. W 2003 roku wielki rozgłos zyskała jego realizacja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, kiedy to wybudował skomplikowaną konstrukcję, którą wraz z podłogą pokrył masą z intensywnie zabarwionego cementu, nadając pojęciu obraz nowy sens.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Stacji Waliły na Białostocczyźnie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984). W macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii; od 2011 roku profesor zwyczajny. Mieszka w Waliłach pod Gródkiem. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Jana Cybisa (1998), Nagrody Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Paszportu Polityki (2000), Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury (2007), a ostatnio Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych (2012). Artysta podkreśla swoje białoruskie korzenie. Znany jest również z pasji pozaartystycznej – jest miłośnikiem ptactwa i hodowcą m.in. kur ozdobnych.

Kurator wystawy: Agata Smalcerz

Wystawie będzie towarzyszył film w reżyserii Leszka Buzderewicza, dokumentujący pracę Leona Tarasewicza nad realizacją w Galerii Bielskiej BWA.

Leon Tarasewicz – Malarstwo
Wernisaż: 2 maja 2013 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 13 czerwca 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz