• 2013-05-04

Beep tylko dla dorosłych

Fundacja Ciało/Umysł w Warszawie zaprasza 9 maja do CSW Zamek Ujazdowski na spektakl Karola Tymińskiego zatytułowany Beep.

„Beep” Karola Tymińskiego na Warszawskiej Scenie Tańca (źródło: materiały prasowe)

„Beep” Karola Tymińskiego na Warszawskiej Scenie Tańca (źródło: materiały prasowe)

Karol Tymiński, reprezentant prężnie rozwijającego się pokolenia młodych twórców, swoim ostatnim spektaklem Doll House udowodnił, że jest artystą bezkompromisowym i gotowym do podejmowania artystycznego ryzyka. Jego najnowsza premiera odnosi się do sygnału dźwiękowego, zaczerpniętego z terminu beep test. Test ten służy ocenie możliwości przeciwstawiania się zmęczeniu i umiejętności długotrwałego wykonywania określonej pracy. Głównym aspektem jest tutaj skonfrontowanie jednostki z granicą wytrzymałości, przy której zależność pomiędzy stanem emocjonalnym, a fizycznym jest wyjątkowo wysoka.

Karol Tymiński to niezależny tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia Romana Turczynowicza w Warszawie i Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) w Brukseli. Występował w spektaklach uznanych artystów tańca, wśród których są, między innymi: Nigel Charnock, Jennifer Lacy, Agneja Seiko i Joseph Alter. Brał udział w przedstawieniach muzycznych w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, dyrektora Teatru Muzycznego Roma, czyli w dwu słynnych musicalach Andrew Lloyd Webbera: Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, 1996) i Koty (Teatr Roma, 2007). Pierwszy z nich to sceniczny debiut tancerza, który stał się bodźcem do podjęcia decyzji o edukacji w szkole baletowej.

Od początku swojej drogi artystycznej tworzy autorskie choreografie solowe, które prezentuje zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in.: Creta for C (2006, Bruksela), 4: 04 (2007, Warszawa), Orlando (2008, Poznań). Spektakl Orlando powstał w poznańskim Starym Browarze (Arts Stations Foundation) w ramach programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt, którego Tymiński był laureatem w roku 2009. W zbudowanym na ciągach repetycji solo, którego bazę techniczną stanowi fuzja baletu klasycznego i tańca współczesnego, artysta czerpie inspirację z powieści Virginii Woolf. Ubrany w białą tunikę i z pobieloną na kształt maski twarzą tancerz próbuje tu stworzyć postać o płynnej, labilnej tożsamości,  umykającą przed jednoznacznymi klasyfikacjami płci.

Choreografia i wykonanie: Karol Tymiński
Muzyka i wykonanie: Piotr Kaliński/Hatti Vatti/Gówno Band
Światła: Jan Cybis
Projekt plakatu: Maciek Salamon
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł

Karol Tymiński BEEP/40 min. / premiera /spektakl dla widzów dorosłych
9 maja 2013 r. o godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawska Scena Tańca 2013

Dodaj komentarz