• 2013-05-04

Hanna Kossowska z pamięcią o dawnych sztejlach

Od 10 maja w Domu Talmudycznym Muzeum w Tykocinie będzie można oglądać wystawę prac Hanny Kossowskiej pt. Wypiski z niepamięci.

Hanna Kossowska, „Izkor jatom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hanna Kossowska, „Izkor jatom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tak niewiele zostało po dawnych sztejtlach. Shoah doszczętnie zniszczył bogatą kulturę żydowską. Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma jesziw, chederów, domów – nie ma ludzi. Pozostały zrujnowane cmentarze, zniszczone nieliczne domy modlitwy i trochę świętych ksiąg. Papier, który zdawałoby się nie przetrzyma upływu czasu, okazał się trwalszy niż wiele ludzkich istnień. Te święte karty przetrwały, nosząc w sobie dotyk dłoni, skargi i podziękowania, błogosławieństwa i prośby, łzy i szepty…

Pięknie zdobione pierwsze stronnice ksiąg znalazły miejsce w moich obrazach. One wraz ze zdjęciami najczęściej bezimiennych postaci stały się ogrodem, w którym gromadzę pamięć o naszych przodkach.

Hanna Kossowska

Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

Hanna Kossowska, Wypiski z niepamięci
Wernisaż: 10 maja 2013 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 31 października 2013 r.
Dom Talmudyczny Muzeum w Tykocinie

Dodaj komentarz