• 2013-05-04

V Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Muzycy współcześni – rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne, muzycy jazzowi i przedstawiciele muzyki tradycyjnej pojawią się na jednym Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Festiwal odbędzie się w Lublinie w dniach od 10 do 18 maja.

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, plakat (źródło: mat. prasowe)

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, plakat (źródło: mat. prasowe)

Podczas Festiwalu dochodzi do spotkania kompozytorów z różnych obszarów muzycznych, którzy poruszają się w przestrzeni muzyki tradycyjnej, klasycznej, współczesnej, eksperymentalnego rocka, muzyki improwizowanej i postpopularnej, z  muzykami tradycyjnymi, którzy spotykają się z artystyczną młodzieżą i leciwymi wiejskimi muzykantami, aby zgodnie poszukiwać nowych muzycznych sensów, razem podejmować artystyczne ryzyko i uczestniczyć w odkrywaniu nowych kontynentów dźwiękowych.

Pierwsze dni Festiwalu wypełni koncert-ceremoniał Great Learning jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich XX w. Corneliusa Cardew. Dla Festiwalu rekonstrukcji dzieła z udziałem kilkudziesięciu wykonawców z Lublina i całej Polski podjął się John Tillbury z Wielkiej Brytanii – pianista, wykładowca, współzałożyciel Studia Muzyki Eksperymentalnej AMM w Londynie.

Na Festiwalu zaprezentowane będą także utwory kompozytorów, dla których świat arche stał się tematem ich twórczości, m.in. Igor Strawiński z legendarnym Świętem Wiosny, którego setna rocznica przypada w tym roku. Utwór wykona zespół Kwadrofonik. Podczas dnia Święta Wiosny zabrzmią także elektroniczne przetworzona muzyka sygnałowa trąb huculskich w wykonaniu muzyków z Ukrainy, premiera utworu Interactive Landscapes Pierre Jodłowskiego – francuskiego kompozytora oraz premierowa kompozycja intuicyjna Rite of Spring Jerzego Mazzolla i Tomasza Sroczyńskiego w ich wykonaniu.

Podczas zaplanowanych dni festiwalowych odbędzie się m.in. koncert norweskiego Oslo Kammerkor prowadzonego przez Håkona Daniela Nystedta, dyrygenta który w poszukiwaniu nowych brzmień chóralnych sięga zarówno po tradycyjny śpiew norweski jak i utwory kompozytorów współczesnych.  Wystąpią także artyści poruszający się w obszarze eksperymentalnego rocka: Glenn Branc, czyli legenda sceny nowojorskiej. Jego utwory inspirowane gatunkiem No wave i minimalizmem mają podważyć tradycyjne rozumienie muzyki. Koncert Twisting In Space w wykonaniu Glenn Branca Ensemble będzie jego światową premierą. Na wspólnym koncercie wystąpi też polska formacja Mitch&Mitch z Macio Morettim oraz francuskim zespołem Jukebox.

W programie festiwalu znajduje się także występ nowojorskiego zespołu Project/ Object, muzyków grających razem z legendą rocka – Frankiem Zappą. Ich koncert będzie podróżą w kierunku jego muzyki i idei. Festiwalowe pasmo Ceremonie dźwięku przybliży indywidualności sceny elektronicznej i video-muzycznej, a wśród nich: Eugeniusz Rudnik, Jarosław Kapuściński i Jean-Claude Aloy. W
kinie festiwalowym prezentowane będą filmy Franka Zappy oraz filmy dokumentalne o jego twórczości.

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2013
od 10 do 18 maja 2013 roku
Lublin

Dodaj komentarz