• 2013-05-04

Ewa Juszkiewicz i Bartosz Kokosiński – Damage has been done

Od 25 kwietnia w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu można oglądać wystawę prac Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego pt. Damage has been done.

Plakat wystawy prac Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego pt. „Damage has been done”, Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy prac Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego pt. „Damage has been done”, Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oboje artyści znaleźli się w pierwszej 10-tce prestiżowego rankingu Kompas Młodej Sztuki. Ranking tworzony jest przez szefów i właścicieli 81 galerii komercyjnych i niekomercyjnych, czyli wysokiej klasy profesjonalistów (krytyków sztuki, cenionych kuratorów, artystów) którzy mają za zadanie wskazanie najbardziej obiecujących artystów do 35 roku życia.

O ich twórczości pisze w tekście towarzyszącym wystawie jej kurator, Jarosław Denisiuk:

Gdy w grę wchodzi problem tak centralny dla współczesnej humanistyki jak status obrazu oraz tożsamość malarstwa jako medium, to łatwiej zdaje się mówić o takich wystawach, czym nie są. Damage has been done to projekt Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego, młodych twórców, którzy podjęli decyzję zestawienia własnych prac w ramach wspólnego działania. Ich zbliżona postawa i refleksja dot. malarskiego medium nie zaciera jednak własnych, indywidualnych strategii artystycznych. Bartosz Kokosiński zwykł pracować i umieszczać swoje prace w cyklach malarskich. Zawarty w ich tytułach humor i przewrotny autodystans ukazuje malarstwo w sytuacji granicznej; (…)

To malarstwo (czy jeszcze malarstwo?) ukazuje się widzowi jako niepewne swojego statusu, domagające się potwierdzeń – pomimo permanentnego i wpisanego weń kryzysu, zwątpień czy deklarowanych już po wielokroć śmierci tego medium. Pytania o właściwości malarstwa, mimo prób rozbijania konwencji od niemal stulecia, ciągle są aktualne (..) Jest zapewne i tak, że obraz zawsze konfrontuje nas z niewiedzą poprzez brak możliwości dotarcia do skojarzeń towarzyszących autorowi przy powstawaniu dzieła. A artysta w tym przypadku nie dostarcza nam przesłanek do ich odtworzenia. Podobny zabieg stosuje Ewa Juszkiewicz, która w ironiczny sposób rozbija konwencję portretu, uświęconą normami estetycznymi i tradycją.

Deformacje i przetworzenia na poziomie przedstawienia wprowadzają w to malarstwo ładunek humorystyczny. Istotnym w moim przekonaniu jest tu fakt, że rzecz dotyczy portretu kobiecego, mocniej eksplorowanego tematu w malarstwie europejskim. Zabiegi artystki, niszczenia wizerunku, twarzy, mają tu nie tylko wymiar kwestionujący konwencję, ale też estetyczny i przewrotnie dekoracyjny. Fascynacja gestem zatarcia, zniszczenia wizerunku służy w przypadku artystki ukazania martwoty konwencji artystycznej.

Bartosz Kokosiński (ur. 1984 r.) to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Autor prac malarskich, obiektów, instalacji i video. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Autor wystaw indywidualnych. Notowany na 9 miejscu w Rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolita Kompas młodej sztuki 2012.

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984 r.) mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka ASP w Gdańsku, a od 2010 roku doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją. Współtworzy vj-ski kolektyw AAA Tanie Wizualki. Jej prace znajdują się w kolekcji Galerii Bielskiej BWA oraz prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Ewa Juszkiewicz, Bartosz Kokosiński, Damage has been done
Wernisaż: 25 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 czerwca 2013 roku

Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6
Elbląg

Dodaj komentarz