• 2013-05-02

Yohann Lepage o Stalowej Woli

Od 1 maja na placu pod kinem Ballada w Stalowej Woli można oglądać wystawę plenerową fotografii Yohanna Lepage’a pt. Phare Est / Latarnia wschodu. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Fot. Yohann Lepage, „Phare Est” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Yohann Lepage, „Phare Est” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor na kilkudziesięciu wielkoformatowych, czarno-białych fotografiach dokumentuje mijane na co dzień miejsca w Stalowej Woli, których zwykłość nie zwraca uwagi większości przechodniów. Wystawa ma charakter ulicznego reportażu, wpisując się w cykl wydarzeń organizowanych z okazji 75-lecia Stalowej Woli.

Yohann Lepage jest fotografem urodzonym we Francji, w 1975 r. Po studiach fotograficznych w Paryżu pracował jako grafik multimedialny, jednocześnie zajmujące się fotografiką. Prace artysty były kilkakrotnie eksponowane na wystawach indywidualnych we Francji. Artysta przedstawił w nich świat sceniczny, żywioł tańca, dynamikę ciała, a także chwile, w których czas jakby się zatrzymał. Prace te opisują nieprzewidywalny i zarazem ograniczony przez scenę charakter sztuki. Te doświadczenia wzbogacały jego technikę i zmieniały punkt widzenia rzeczywistości i przestrzeni, w której żyjemy.

W kolejnych cyklach Lepage eksponuje przestrzeń zamkniętą, w której toczy się nasze codzienne życie. Wynikiem tych poszukiwań są fotoreportaże, gdzie skojarzenie dźwięku z obrazem poszerza gamę odczuć i pozostawia mocne wrażenia. W jego oczach środowisko, w którym żyjemy, składa się z trzech płaszczyzn. Pierwsza jest narzucona przez historię, prawo, architekturę i wpływa na nasze zachowania. Człowiek przemieszcza się w niej wg określonych kodów, ścisłych zasad oraz sygnalizacji naziemnych i świetlnych. Druga płaszczyzna (społeczna) reguluje zachowania międzyludzkie w konkretnym środowisku, wywierając wpływ na wzajemne postrzeganie mieszkańców danego kraju, regionu lub miasta.

Ostatnia płaszczyzna, tzw. osobista, poprzez wydobycie różnic, elementów niepasujących do spójnej całości szkicu miast lub społeczności, nadaje zdjęciom specyficzny klimat. Autor kładzie w nich akcent na portrety ludzi, indywidualności wyróżniające się z tłumu i wpisujące się, poprzez swoją inność w charakterystykę miejsc, niezależną od ewolucji świata. Skrzyżowanie tych trzech płaszczyzn tworzy swoisty szkic społeczny zamknięty w pracach fotograficznych Y. Lepage. Prace artysty były kilkakrotnie eksponowane na wystawach indywidualnych we Francji.

W czerwcu 2012 roku jego zdjęcia zostały zakupione przez Fundusz Sztuki Współczesnej w Bretanii, w rezultacie wpisał się on w historię sztuki francuskiej. Natomiast w czerwcu 2013 r. jego fotograficzny cykl o Stalowej Woli będzie prezentowany w prestiżowej galerii w Bretanii. Dla Y. Lepage fotografia jest środkiem dokumentacji rzeczywistości, zmieniających się kodów społecznych, wg których wszyscy żyjemy i które wpływają na nasze zachowanie, niezależnie od naszej woli. Jego prace są próbą zdefiniowania własnej wizji świata, środkiem ekspresji, dzięki któremu na nowo odkrywamy swoje otoczenie. Jednocześnie fotografia jest dla niego nieustannym zadawaniem pytań o świat i ewolucję w naszym

Projekt i aranżacja: Yohann Lepage
Koordynacja: Magdalena Wielgocka

Yohann Lepage, Phare Est / Latarnia wschodu
Wystawę można oglądać od 1 maja do 30 czerwca
Plac pod kinem Ballada
ul. Staszica 14
Stalowa Wola

Dodaj komentarz