• 2013-05-02

Polscy muzycy koncertują w Brighton

W ramach festiwalu The Great Escape, który potrwa w dniach od 16 do 18 maja w angielskim Brighton, zaprezentuje się w sumie 8 polskich formacji muzycznych.

Monika Brodka (źródło: mat. prasowe)

Monika Brodka (źródło: mat. prasowe)

Pod szyldem projektu Don’t Panic! We’re From Poland! podczas koncertów wystąpi: Tres. B, Brodka, Kamp!, Daniel Drumz, Teielte, Pictorial Candi, Enchanted Hunters i THE KDMS.

W festiwalu The Great Escape Polska bierze udział od 2008 roku. Do tej pory jego polskimi reprezentantami byli: Paula & Karol, Novika And The Lovefinders oraz Bueno Bros. Celem organizatorów festiwalu jest prezentowanie najciekawszych muzyków poruszających się w różnych gatunkach muzycznych, którym stwarzają okazję do zaistnienia przed zróżnicowaną publicznością.

TRES.B – to międzynarodowa formacja, do której należy polska wokalistka Misia Furtak, duńsko-angielski perkusista: Thomas Pettit, amerykański wokalista i gitarzysta Olivier Heim, który jest też założycielem grupy Anthony Chorale. Grupa wydała do tej pory EPkę Neon Chameleon oraz pełnometrażowy album Scylla and Charybdis. Oba wydawnictwa zostały bardzo dobrze przyjęte, m.in. przez duński OOR Magazine, który określił wokal Misi Furtak jako mieszankę Bjork i PJ Harvey. Ich muzyka bywa porównywana do zespołów jak Sonic Youth, The Smiths, czy Fesit.

BRODKA – artystka jest znana polskiej publiczności od czasu, kiedy została zwyciężczynią krajowej edycji programu Idol w 2004 roku w wieku 16 lat. Po ośmiu latach wokalistka ma na swoim koncie wiele wyróżnień muzycznych. Obecnie muzyka artystki dojrzewa i znacznie odbiega od schematycznych, popowych kompozycji, które przybierają formę alternatywnej muzyki elektro-pop. Najnowszym wydawnictwem artystki  jest anglojęzyczna EPka LAX, wydana w 2012 roku

DANIEL DRUMZ – pochodzący z Krakowa DJ, którego korzenie muzyczne wywodzą się z hip-hopu tworzy swoją muzykę uwzględniając też dorobek funku i soulu. Turntabilista zdobył także uznanie za swoje umiejętności za deckami, m.in tytuł vstax POPDJ w 2003 roku, otwierał również wydarzenia największych muzycznych pionierów jak Jay-Z, czy De La Soul. Drumz jest zarazem producentem, który pracował i nagrywał z szeroką gamą różnych artystów. Jego EPka Sleepless State Of Mind jest dostępna za pośrednictwem U Know Me Records.

KAMP! – Kamp! – zespół grający muzykę electro pop, założony w Łodzi. Brzmienie tria określane jest jako melodyjny synth-pop z wpływami nowej fali lat 80., francuskiego house’u i chill-wave’u. o tej pory wydali jeden album Kamp! (2012)

ENCHANTED HUNTERS – grupa założona przez Margaret Penkalla, w jego skład wchodzą też Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewiczare. Uch muzyka określana jest jako dream-pop / dream-folk.  Grupa pozornie zdominowana jest przez dziewczęcy głos, miękkie dźwięki fletu i cymbałków oraz senne, jazzowe akord, jednak ich muzyka czerpie też z tradycji amerykańskiego indie rocka.

PICTORIAL CANDI – liderką grupy jest charyzmatyczna wokalistka i gitarzystka P. Candi. Pictorial Candi jest jej solowym projektem, wcześniej komponowała razem z Marcinem Maseckim oraz Maccio Morettim. Tworzy muzykę z pogranicza lo fi punk rock, popu i muzyki karaibskiej.

THE KDMS – to duet międzynarodowy, na który składa się polski producent elektroniczny Max Skiba i brytyjska wokalistka Kathy Diamond. Ich muzyka to nu-disco, w której Diamon tworzy od lat i współpracuje z ikonami gatunku. Wydają pod szyldem niemieckiej wytwórni Gomma. Na ich muzykę składają się hipnotyczne rytmy z uzależniającymi, popowymi melodiami i niepowierzchowne teksty, które w rzeczywistości muzyki klubowej są zjawiskiem niecodziennym. Duży sukces odniosły ich single Never Stop Beleving, High Wire i Tonight

TEIELTE – to Paweł Strzelczyk, czyli muzyczny DJ eksperymentalny tworzący instrumentalne kompozycje z elektro/ hip-hopowych beatów. Przyznaje się do wpływów takich jak DJ Shadow i Flying Lotus.

Festiwal The Great Escape
od 16 do 18 maja 2013 roku
Brighton, Anglia

Dodaj komentarz