• 2013-05-02

Lanckorona ugości emigracyjnych poetów

4 maja o godz. 19.00 w Cafe Pensjonat w Lanckoronie odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Jandą z Wiednia i Wojciechem Jarosławem Pawłowskim z Londynu, poetami emigracyjnymi związanymi z londyńską grupą literacko-artystyczną PoEzja Londyn.

Poezja ocala od smutku, złości, samotności. Ocala przed więziennym znęcaniem, pustką tego świata. Ocala rytm, rym i urodę życia. I wiarę, nadzieję i miłość. Poezja ocala nasze sny i marzenia. W tych słowach, wypowiedzianych przez twórców PoEzji Londyn, rodzeństwo Adama Siemieńczyka i Martę Brassart-Siemieńczyk zamknać można całą prawdę o sensie i celu tworzenia na emigracji.

Cafe Pensjonat to artystyczna kawiarnia i galeria mieszcząca się przy lanckorońskim Rynku w zabytkowym budynku dawnego magistratu. Tutaj genius loci Lanckorony harmonijnie łączy się z klimatami odnajdowanymi w różnych zakątkach świata.

Joanna Janda z domu Hospod, urodziła się w Krakowie 3 kwietnia 1953 roku. Od września 1985 mieszka w Wiedniu.
Maturę zdała w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie i tu również, w roku 1977, otrzymała dyplom korespondenta w językach obcych. Debiutem literackim autorki są Wspomnienia mojego ojca obrazami pamięci malowane (2006), w których Joanna Janda przedstawia lata chłopięce i młodość swojego ojca, byłego działacza Armii Krajowej. W roku 2008 ukazała się kolejna pozycja książkowa autorki, powieść o tematyce współczesnej pt. Kłamczucha.
W październiku 2012 roku krakowska Miniatura wydała debiutancki tomik poezji Jandy pt. Wieczorny ratunek sumienia.

Wojciech Jarosław Pawłowski urodził się 9 kwietnia 1959r. w Przedczu na Kujawach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Później, rownież we Włocławku studiował teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym. W życiu zawodowym podejmował się różnych zajęć tak w Polsce, jak i poza granicami. Jako poeta zadebiutował wierszem Publiczna egzekucja w Magazynie Wileńskim w Wilnie. W roku 1993 opublikował swój pierwszy tomik poetycki Ja nie stąd w Nauczycielskim Klubie Literackim we Włocławku. W tym samym wydawnictwie opublikował siedem kolejnych zbiorków autorskich: Droga do tam (1994), Nie wszystko przemija (1995), Róże w ścieżkach pamięci (1996), Tobie naprzeciw wychodzę (1997), Czas upływa tęsknotami (2004), Drogowskazy (2004) i Myśli z oddali (2006). W roku 2002 zamieszkał w Londynie. Jest związany z grupą PoEzja Londyn założoną i prowadzoną przez Adama Siemieńczyka i jego siostrę Martę Brassart-Siemienczyk.

Spotkanie autorskie z Joanną Jandą z Wiednia i Wojciechem Jarosławem Pawłowskim z Londynu
4 maja o godz. 19.00
Cafe Pensjonat w Lanckoronie

1 komentarz do artykułu “Lanckorona ugości emigracyjnych poetów”

  1. doceniajac wysoki poziom nauczycieli jezyka polskiego w wielu szkolach srednich ( liceach), zadaje sobie pytanie czy za pisanie poezji powiniwn sie brac ktokolwiek, kto nie studiowal polonistyki ???????? Andrzej

Dodaj komentarz