• 2013-05-02

Klub Filmowy Ambasada: Kobieta z wydm

14 maja o godz. 18.30 w katowickim Kinie Kosmos odbędzie się spotkanie Klubu Filmowego Ambasada z filmem Kobieta z wydm Hiroshiego Teshigahary.

Kadr z filmu „Kobieta z wydm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Kobieta z wydm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Klub Filmowy Ambasada zaprasza na kolejne filmowo-dyskusyjne spotkanie, tym razem zabierając w podróż w oniryczny świat orientu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Film Kobieta z wydm (Suna-no onna, 1964) Hiroshiego Teshigahary według powieści Abe Kōbō przedstawia historię nauczyciela (Eiji Okada), który wyruszył nad morze w poszukiwaniu owadów żyjących na wydmach. Po całym dniu poszukiwań mężczyźnie zostaje zaoferowany nocleg przez miejscowych wieśniaków. Zostaje on zaprowadzony do chaty w dole między wydmami, w której żyje młoda wdowa (Kyôko Kishida). Następnego dnia z przerażeniem orientuje się, że został on podstępnie zwabiony i uwięziony. Młody nauczyciel stara się za wszelką cenę uciec i dziwi się kobiecie, która ze wszystkich sił próbuje uchronić dom przed zasypaniem nie myśląc wcale o zmianie swojego losu. W zamian za ciężką pracę przy wykopywaniu piasku młoda wdowa otrzymuję od mieszkańców wioski środki niezbędne do życia. Tak odmienne życie od tego, jakie bohater znał do tej pory sprawia, że w momencie kiedy ma możliwość ucieczki, postanawia zostać.

Film ten ukazuje zmagania człowieka uwięzionego w całkowicie odrębnym świecie, które prowadzą do zmiany wartości u bohatera. Jest to piękna historia, która pokazuje, że nawet w na pozór beznadziejnych warunkach można przezwyciężyć ograniczenia oraz odnaleźć miłość a wraz z nią nadzieję.

Pokaz filmu „Kobieta z wydm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz filmu „Kobieta z wydm” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycyjnie przed filmem odbędzie się prelekcja, a po filmie – dyskusja, którą poprowadzi dla Katarzyna Bolforska, kulturoznawca Dalekiego Wschodu.

Kobieta z wydm, reż. Hiroshi Teshigahara
14 maja 2013 r., godz. 18.30
Kino Kosmos
Katowice

Dodaj komentarz