Goya kronikarz wszystkich wojen w Krakowie

Od 9 maja w Galerii Instytutu Cervantesa w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Goya kronikarz wszystkich wojen. Okropności i fotografie wojenne. Wystawa organizowana w ramach Kraków Photo Fringe.

Francisco Goya, „Estragos de la guerra. Peque” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francisco Goya, „Estragos de la guerra. Peque” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa 82 grafik z cyklu Okropności wojny, na których Francisco Goya y Lucientes (1746-1828) – hiszpański malarz i grafik uważany powszechnie za najważniejszego twórcę przełomu XVIII i XIX wieku – uchwycił okrucieństwa hiszpańskiej wojny o niepodległość toczonej przeciwko wojskom napoleońskim (1808-1814). Grafiki uzupełnione są fotografiami wojennymi, między innymi z hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939. Na wystawie zobaczyć będzie można również filmy wideo, w których zestawienie grafiki artysty z fotografiami m.in. obrażeń osób zranionych szrapnelem – pociskiem artyleryjskim używanym do rażenia ludzi podczas I wojny światowej- dają niezwykle mocny i przerażający efekt. Całość pozwala spojrzeć na Goyę jako prekursora fotoreporterstwa wojennego.

Francisco Goya (1746-1828), hiszpański malarz i grafik, urodził się w Fuentetodos (Saragossa), zmarł w Bordeaux (Francja). Był prekursorem sztuki współczesnej i mistrzem cenionym przez wielu awangardystów XX wieku. Choć kształcił się w duchu neoklasycystycznym, szybko oddalił się od tego nurtu tworząc swój własny świat, nazwany przez niego kaprysem i inwencją. Powolna utrata słuchu spowodowana nieznaną chorobą, zmusiła go do ucieczki w coraz bardziej osobisty świat, czego kulminacją stał się cykl Czarnych obrazów, które powstały w madryckim domu artysty i są dziś przechowywane w Muzeum Prado, razem z pozostałymi obrazami malarza.

Goya wyróżnił się jako jeden z największych rysowników w historii, porównywany jedynie do Dürera albo Rembrandta, a zbiór jego rycin kalkograficznych to nie tylko jedno z jego najlepszych dzieł, ale zalicza się do światowej czołówki. Wszystkie oryginalne matryce, począwszy od pierwszych grafik i cyklu Kaprysy (1799), po ostatnie Szaleństwa (1815), przechowywane są w Królewskiej Akademi Sztuk Pięknych San Fernando w Madrycie, instytucji, której Goya był wybitnym członkiem.

Na niniejszej wystawie prezentowane Okropności wojny (1814), które chociaż zainspirowane hiszpańską wojną o niepodległość przeciw wojskom napoleońskim, zawierają uniwersalne przesłanie pacyfistyczne i stanowią krytykę wojny jako takiej.

Okropności wojny podczas wojny o niepodległość Hiszpanii miasto Saragossa przeżyło dwa oblężenia wojsk francuskich. Po pierwszym, które trwało od 14 czerwca do 14 sierpnia 1808, obrońca miasta, generał Palafox, zaprosił różnych arystów, aby zobaczyli zniszczenia po bombardowaniach głównych budynków i to, jak dzielnie broniono miasta. Wśród tych artystów znajdowali się Francisco de Goya, Fernando Brambila i Juan Gálvez. Rok po wizycie Goya rozpoczął pierwsze ilustracje do Okropności wojny. Na niniejszej wystawie ryciny pogrupowano w siedem zespołów, niezależnie od ich numeracji. Głównym celem było pokazanie i porównanie sposobu, w jaki Goya traktuje fundamentalne tematy i jak rozwija je w całej serii.

Organizatorzy: Instytut Cervantesa w Krakowie, Królewska Akademia Sztuk Pięknych San Fernando w Madrycie

Komisarz wystawy: Juan Bordes

Goya kronikarz wszystkich wojen. Okropności i fotografie wojenne
Wystawa organizowana w ramach Kraków Photo Fringe
Wernisaż: 9 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 czerwca 2013 roku
Galeria Instytutu Cervantesa
Ul. Kanonicza 12
Kraków

Dodaj komentarz