W bój lećmy zwyciężać… – Kraków w powstaniu styczniowym

W bój lećmy zwyciężać… to tytuł wystawy zorganizowanej z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego. Ekspozycję będzie można zobaczyć od 10 maja w Pałacu Krzysztofory w Krakowie.

Wacław Koniuszko „Pogrzeb Powstańca na Kazimierzu” (źródło: mat. prasowe)

Wacław Koniuszko „Pogrzeb Powstańca na Kazimierzu” (źródło: mat. prasowe)

Ideą wystawy otwartej 10 maja w Pałacu Krzysztofory w 150. rocznicę powołania powstańczego Rządu Narodowego jest uczczenie powstania styczniowego i jego dziedzictwa w Krakowie. Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z wiersza Hymn Polski Mieczysława Romanowskiego z 1860 r. Wystawa koncentruje się wokół wybranych postaci historycznych, ściśle związanych z Krakowem i działaniami powstańczymi.

Wystawę zorganizowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa tworzy sześć głównych opowieści w sześciu przestrzeniach. W pierwszej przestrzeni jest prezentowana opowieść o nadziei Krakowian i Polaków, rozbudzonej na początku lat 60. XIX w. W drugiej przestrzeni wystawy jest prezentowana opowieść o walce. Tutaj znajduje się także opowieść o tzw. tajemnym państwie, czyli o konspiracyjnym Rządzie Narodowym i polskiej podziemnej administracji cywilnej.

Franciszek Skąpski (źródło: mat. prasowe)

Franciszek Skąpski (źródło: mat. prasowe)

Kolejna część wystawy opowiada o ofierze poniesionej przez osoby zaangażowane w powstanie i postronne osoby cywilne. Pierwsza część dedykowana jest Adamowi Chmielowskiemu, powszechnie znanemu jako brat Albert. Kolejnym motywem tej przestrzeni wystawy jest śmierć. Dominantą jest tu obraz Pogrzeb powstańca 1863 na Kazimierzu w Krakowie, namalowany przez Wacława Koniuszkę.

Czwarta narracja to opowieść o zwątpieniu czy wręcz kontestacji czynu zbrojnego przez środowisko krakowskich konserwatystów po klęsce powstania styczniowego. Opowieść w tej przestrzeni jest związana z postacią Stanisława Koźmiana, po upadku powstania czołowego ideologiem konserwatystów krakowskich i jednego z przywódców stronnictwa stańczyków. Kolejna część ekspozycji opowiada o rodzącej nadziei, która pojawiła się na przełomie XIX i XX w. i była związana z tzw. pokoleniem niepokornych oraz kolejnym zrywie narodowym podczas I wojny światowej, który przyniósł ostatecznie Polsce niepodległość w 1918 r. Opowieść w tej sali jest zbudowana wokół dwóch postaci wybitnych polskich dowódców: Zygmunta Zielińskiego (1858-1925) i Józefa Piłsudskiego (1867-1935).

Pomieszczenie ostatnie to opowieść o weteranach i pamięci o powstaniu styczniowym w Krakowie. Dopełnieniem wystawy jest film Krakowskimi śladami Powstania Styczniowego.

W bój lećmy zwyciężać...
od 10 maja 2013 roku
Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz