• 2013-04-30

Rozwój zrównoważony w Dublinie

7 maja o godz. 18.00 krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na wykład Seán’a Harringtona pt. Rozwój zrównoważony w Dublinie.

Rozwój zrównoważony w Dublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rozwój zrównoważony w Dublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seán Harrington – architekt z Dublina w Irlandii – opowie o dwóch spośród niedawno zaprojektowanych przez siebie realizacji mieszkaniowych w Dublinie, opartych na zasadach projektowania zrównoważonego.

W latach Celtyckiego Tygrysa Dublin i jego przedmieścia rosły w zdumiewającym tempie, przy niezrównoważenie niskiej gęstości zabudowy, zwłaszcza na peryferiach miasta. Ta nowa zabudowa, zasadniczo licho zaprojektowana i wznoszona jak najmniejszym kosztem, w efekcie rzadko osiągała więcej aniżeli wynikało to z minimum wymagań prawa budowlanego. Wiele deweloperskich projektów zostało też kiepsko zrealizowanych, przy niskim poziomie nadzoru i zgodności z przepisami. Kraj zmaga się obecnie z tym fatalnym dziedzictwem.

Natomiast wiele spośród projektów finansowanych ze środków publicznych, o znacznie wyższym standardzie, stało się zwiastunami wysokiej jakości oraz przykładami dobrego zagospodarowania. Dwa tego rodzaju obiekty, zaprojektowane przez architekta Seána Harringtona i wybudowane na zlecenie Rady Miasta Dublina w centrum miasta, stanowią czołowe osiągnięcia w tej dziedzinie w Irlandii. Pierwszy z nich, przy Holles Street, został zwycięzcą międzynarodowego konkursu projektowego, będąc obiektem o przystępnej cenie dla ludzi o niskich dochodach, którzy pragną jednak nabyć na własność mieszkanie. Drugi, przy York Street, to nagrodzony międzynarodową nagrodą obiekt budownictwa społecznego (dla mieszkańców kwaterowanych przez państwo). Obydwa budynki zostały zaprojektowane z uwzględnieniem najlepszych zasad niskiego zużycia energii oraz projektowania zrównoważonego, jak również w procesie konsultacji z mieszkańcami. Ich projekty wyprzedziły obowiązujący w swoim czasie standard. Również obecnie, ponad pięć lat po ukończeniu, budynki te zaliczają się do najbardziej nowoczesnych i udanych zespołów mieszkaniowych w Irlandii.

Na zakończenie swojego wykładu Seán Harrington przedstawi krótki zarys niedawnych propozycji modernizacji 5-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych wzniesionych w latach 60. XX wieku, w miastach Rosji, Ukrainy, Łotwy i Irlandii.

Seán Harrington: Rozwój zrównoważony w Dublinie
7 maja 2013 r., godz. 18.00
Galeria Architektury SARP
Kraków

Dodaj komentarz