• 2013-04-30

Polska zadaje szyku!

2 maja na Placu Grunwaldzkim przed Bankiem Polskim w Gdyni odbędzie się akcja Polska zadaje szyku! / [nie]znani emigranci, w ramach której odbędą się warsztaty, wykłady, pokaz filmowy z koncertem i inne akcje.

Pola Negri w filmie „Mania” (źródło: materiały prasowe)

Pola Negri w filmie „Mania” (źródło: materiały prasowe)

Pola Negri, Jan Kiepura, Antoni Cierplikowski oraz Sara Lipska – polscy emigranci, którzy nadawali ton w przedwojennym świecie kina, opery i mody, 2 maja zatriumfują ponownie w Gdyni. Muzeum Emigracji po raz kolejny świętuje Dzień Polonii i Polaków za Granicą i z tej okazji przygotowało wydarzenia kulturalne i edukacyjne pod hasłem POLSKA ZADAJE SZYKU! W programie warsztaty, prezentacje, akcje specjalne; jako grand finale niezwykła projekcja filmu niemego z Polą Negri – Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z żywym, muzycznym akompaniamentem. Ten wyjątkowy, plenerowy koncert symfoniczny Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod kierunkiem maestro Jerzego Maksymiuka wykona dla wszystkich, którzy 2 maja będą w Gdyni.

Objeździła w ramach polskiej prezydencji 10 europejskich stolic – Berlin, Brukselę, Kijów, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwę, Paryż, Pekin, Tokio.  Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów – archiwalny film z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej – przez wiele lat był uznawany za bezpowrotnie zaginiony. Kiedy okazało się, że jedyna kopia zachowała się w zbiorach czeskiego kolekcjonera – w 2006 roku odkupiła ją Filmoteka Narodowa. Po rekonstrukcji Mania mogła po blisko stu latach powrócić na ekrany. Nową ścieżkę dźwiękową skomponował wybitny polski kompozytor i dyrygent Jerzy Maksymiuk. Projekt Filmoteki Narodowej zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Gdyni, w plenerowej oprawie Placu Grunwaldzkiego.

W ramach projektu Polska zadaje szyku! Muzeum Emigracji w Gdyni w nieszablonowy prezentuje sylwetki niezwykłych polskich emigrantów, którzy w latach 20. i 30. XX wieku zdobyli uznanie, rozpoczęli międzynarodową karierę w dziedzinie filmu, sztuk wizualnych, projektowania, mody i muzyki.  Są to postaci legendarne, a jednocześnie wciąż owiane nimbem tajemnicy – niekwestionowana gwiazda kina niemego – Polą Negri, król tenorów – Jan Kiepura, znakomita artystka sztuk wizualnych i projektantka – Sara Lipska oraz wielki kreator i stylista fryzur – Antoni Cierplikowski.

Poprzez działania łączące kulturę popularną ze sztuką wysoką Muzeum Emigracji pragnie zaprezentować polskich emigrantów by propagować ideę nowoczesnego, otwartego na świat patriotyzmu.

Polska zadaje szyku! – [nie]znani emigranci
2 maja 2013, Gdynia, Muzeum Emigracji
Plac Grunwaldzki – Zabytkowy Bank Polski

Dodaj komentarz