Rozstrzygnięto konkurs o Laur Konserwatorski

25 kwietnia zostały wręczone nagrody w ramach czternastej edycji Wojewódzkiego Konkursu o Laur Konserwatorski, organizowanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. W edycji konkursu 2013, kapituła pod przewodnictwem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postanowiła przyznać Laury Konserwatorskie pięciu gospodarzom zabytków, wypełniającym zasady określone w regulaminie konkursu.

Polichromia z freskiem T. Muszyńskiego „Sąd Ostateczny” w kaplicy Tyszkiewiczków w bazylice oo. Dominikanów w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polichromia z freskiem T. Muszyńskiego „Sąd Ostateczny” w kaplicy Tyszkiewiczków w bazylice oo. Dominikanów w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem konkursu było:

  • wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytku, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie mu świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia,
  • promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku, adaptacji i dbałości o jego właściwe utrzymanie i zagospodarowanie,
  • uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac

Laur Konserwatorski 2013 otrzymali:

  • Parafia Katedralna w Zamościu – za kompleksową konserwację i rekonstrukcję historycznej bryły katedry w Zamościu. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Ap. została ufundowana przez Hetmana Jana Zamoyskiego.
  • Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła – za prace konserwatorskie przy kościele farnym w Kazimierzu Dolnym.
  • Rektor kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej – za kompleksową konserwację wnętrza kościoła pobrygidkowskiego.
  • Klasztor oo Dominikanów w Lublinie – za remont i konserwację kaplicy Tyszkiewiczów w bazylice oo dominikanów w Lublinie.
  • Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Floriana i Św. Katarzyny w Gołębiu – za prace konserwatorskie przy kościele parafialnym.

Laur Konserwatorski 2013
Wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia 2013 roku
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie

Dodaj komentarz