• 2013-04-29

12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej

6 maja o godz. 15.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się wernisaż 12 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej.

Annemarie Frascoli – Symetria (źródło: materiały prasowe organizatora)

Annemarie Frascoli – Symetria (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa towarzysząca Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Otwarcie 12 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej nastąpi tuż po rozdaniu nagród i wyróżnień na 14 triennale. Konkursowa Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej jest najstarszą z wystaw towarzyszących pokazowi międzynarodowemu. Od 35 lat przedstawia najnowsze dokonania polskich twórców sztuki włókna, reprezentujących środowiska i uczelnie artystyczne z całego kraju. Już po raz czwarty zostanie pokazana w zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznej fabryki Ludwika Geyera, siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Wystawy ogólnopolskie od zawsze pełniły rolę inspirujących konfrontacji; od zawsze są też podsumowaniem aktualnych tendencji i różnorodnych nurtów, obecnych w polskiej sztuce tkaniny. Na 650 metrach zobaczymy zatem dobrą klasykę: gobeliny, kilimy, żakardy, a także tkaniny, w których zostały wykorzystane techniki domowe (haft, koronka, ręczne i maszynowe szycie czy szydełkowanie). Zobaczymy również odważne eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami. Na wystawie znajdą się dzieła z przesłaniem i kompozycje o silnych walorach estetyzujących – prace minimalistyczne i kompozycje chrakteryzujące się bogactwem warstwy formalnej. Warto zwrócić uwagę na różnorodną tematykę podejmowana przez artystów.

W dwunastu edycjach wystawy wzięło udział ponad czterystu artystów, kilka razy więcej przedstawiało swe propozycje pod obrady jury.

W 12 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej tradycyjnie biorą udział nowicjusze i nestorzy. Będzie można zobaczyć 76 kompozycji zakwalifikowanych przez ogólnopolskie Jury, w tym 7 nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.

12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2013
Wystawa towarzysząca 14 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny
6 maja – 3 listopada 2013 r.
Wernisaż: 6 maja 2013 r. o godz. 15.00
Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, budynek A, III piętro
Łódź

Dodaj komentarz