• 2013-04-29

Witryna Dizajnu: Dobroteka

Do 31 maja w katowickim Rondzie Sztuki można oglądać ekspozycję Witryna Dizajnu: Dobroteka. 

Witryna Dizajnu: Dobroteka, fot. Michał Jędrzejowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witryna Dizajnu: Dobroteka, fot. Michał Jędrzejowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dobroteka powstała jako odpowiedź na potrzeby coraz bardziej świadomych i wymagających odbiorców –  głównym założeniem było stworzenie meblowych delikatesów, dających wspaniałe możliwości wyboru. Równocześnie od początku było ważne, żeby – poza salonem sprzedaży – zbudować żywe miejsce spotkań. Istotną częścią naszej misji jest popularyzowanie idei dialogu – pomiędzy odbiorcami design a projektantami, ale także pomiędzy projektantami a firmami z sektora meblowego. Twórcy wystawy mają świadomość, jak bardzo przemysł i praca projektantów wzajemnie od siebie zależą. Chcą zbliżać do siebie te dwie grupy, pomagać młodym projektantom w zdobywaniu niezbędnych zawodowych doświadczeń.

Wystawa prezentuje efekt tygodniowych warsztatów, które odbyły się w Dobrodzieniu na przełomie sierpnia i września 2012. Bezpośrednim efektem tych działań są 4 prototypy zrealizowane w zakładach naszych partnerów, ale na wystawie pokazujemy też autorskie prace uczestników warsztatów oraz gości Dobrego Tygodnia.

Prezentowane projekty:

  • Tapicerowany fotel ze składanym oparciem. Projekt: Julia Pawlikowska, Patryk Góźdź. Producent: Kler.
  • Stojak na kije bilardowe. Projekt: Marta Szczepańska, Joanna Lisiecka. Producent: Lissy.
  • Tapicerowana pufa łącząca w sobie funkcje stolika kawowego i mebla do przysiadania. Projekt: Natalia Cichańska, Magda Machajska. Producent: Meblonowak.
  • Stolik dla dzieci w wieku 2-5 lat Figa z Makiem. Projekt: Magda Machajska.
  • Krzesło wykonane z cienkiego arkuszu aluminium Reve. Projekt: Patryk Góźdź.
  • Stolik ICE. Projekt: Patryk Góźdź.
  • Rodzina regałów Przechowuj Eksponując. Projekt: Natalia Cichańska.
  • Wielofunkcyjny mebel do mieszkań i domów Step-Stool. Projekt: Marta Szczepańska.
  • Linia multifunkcjonalnych mebli, do zastosowania w domu i w ogrodzie Eco-Line. Projekt: Dorota Policht, Adriana Fokkens-Mielczarek.
  • Fotel Hollow. Projekt: Dorota Policht, Adriana Fokkens-Mielczarek.

Projekt Witryna Dizajnu polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, twórcy dają możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta.

Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu – produktów i projektowania graficznego. Istotą ekspozycji jest rozbudowany opis – historia powstawania prezentowanych obiektów oraz informacja o projektantach lub firmach, które stworzyły dany produkt.

Do Witryny Dizajnu zapraszane są firmy i projektanci, których produkty są powszechnie dostępne i stanowią codzienne elementy otoczenia, rzeczy bliskie ludziom. Taka selektywna prezentacja projektów złamie powszechnie panującą opinię, że dizajn to rzeczy luksusowe i dostępne tylko dla wybranych, edukując tym samym społeczeństwo właśnie w dziedzinie projektowania.

Witryna Dizajnu: Dobroteka
5 kwietnia – 31 maja 2013 r.
Rondo Sztuki
Katowice

Dodaj komentarz